Çalıntı cep telefonu hizmet dışı bırakılacak

Hürriyet Haber
18.10.2005 - 10:58 | Son Güncelleme:

Kaçak, kayıp, çalıntı ve elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cep telefonları 13 Aralık 2005’ten itibaren şebeke bağlantıları bir daha kullanıma sokulmamak üzere kesilecek.

Telekomünikasyon Kurumu’nun, Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, elektronik kimlik bilgisi bulunan cihazların kullanımı ve işletmecilerin sorumluluklarına ilişkin esaslar düzenlendi.

ÜÇ LİSTE

Telekomünikasyon Kurumu, piyasaya arzına izin verilen cihazları "beyaz", elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş, kayıp, çalıntı veya kaçak cihazları "kara" ve beyaz ve kara liste dışında kalanları da "gri" listeye alacak. GSM işletmecileri, kara listede yer alan cihazları hizmet dışı bırakacak. Bu cihazları kullanmaya kalkışanlar isim, ünvan ve açık adresleri, abone ve abone kimliği, iletişim bilgileriyle 13 Aralık 2005’ten sonra her gün Telekomünikasyon Kurumu’na bildirilecekler. Kurum ise söz konusu kişilerle ilgili olarak Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacak.

Cep telefonu işletmecileri, gri listede yer alan cihazların uluslararası mobil cihaz kimliği (IMEI) bilgilerini her haftanın birinci işgünü "merkezi mobil cihaz kimlik tanımı veri tabanını" (MCKS) gönderecekler. Şirketler aboneye de cihazının beyaz listede yer almadığına dair kısa mesaj göndermekle yükümlü olacaklar. Gri listede bulunan cihazların kaçak, taklit veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olduğunun tespit edilmesi halinde de bu cihazları kullananlar hakkında Telekomünikasyon Kurumu tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda sulunulacak.

Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların Kurum tarafından tespit edilerek, MCKS’de listelenmesi için işletmeciler, kendi şebekelerindeki elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların tespitini yaparak elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz kullanan abonelerinin, isim, ünvan ve açık adresleriyle, abone kimlik ve iletişim bilgilerini, elektronik kimlik bilgileri ile cihazın kullanıldığı tarih ve konum bilgilerini MCKS’ye göndermekle yükümlü tutuldular.

KAYIT YAPTIRILACAK

Aboneler; çalınma, yağmalanma, kaybolma veya rızası dışında elinden çıkması ihtimaline karşı cihazlarının haberleşme şebekesinden hizmet almasının engellenmesi için, öncelikle Kurum bilgi ve ihbar merkezine bu cihazdan kısa mesaj göndererek kayıt yaptıracaklar.

Kendi rızası dışında elinden çıkan cihazlarını haberleşmeye kapattırmak isteyen aboneler, Telekomünikasyon Kurumu’nun bilgi ve ihbar merkezine kayıt yaptırmışlarsa, doğrudan ihbar merkezini arayarak, önceden kayıt yaptırmamışlarsa, Cumhuriyet Savcılıkları kanalıyla başvuruda bulunacaklar.

Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında yer almayan ancak, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmemiş, standartlara uygunluk açısından onaylanmış marka ve modeldeki cihazlar için; cihazın faturasına sahip olan cihaz sahipleri ya da kullanıcıları faturaları ile birlikte Kurum ya da Kurum Bölge Müdürlüklerine başvurarak, kayıt ücreti ödemeksizin cihazlarını beyaz listeye kaydettirebilecekler.

Yurt dışından yolcu beraberinde veya kesin dönüşle getirilen veya bireysel olarak ithal edilen veya posta ile gelen elektronik kimlik bilgisini haiz cihaz sahipleri ya da kullanıcıları, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmemiş, standartlara uygunluk açısından Kurum tarafından onaylanmış marka ve modeldeki cihazlar için; yurtdışı faturası ile birlikte cihaz bilgilerini GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezleri aracılığıyla kayıt altına aldıracaklar. Cep telefonu operatörleri de güncellenen cihaz bilgilerini beyaz listeye kaydedilmek üzere MCKS’ye göndermekle yükümlü olacaklar.
12 Temmuz 2005 tarihinden sonra yurda kaçak, izinsiz ve benzeri yasal olmayan yollardan ithal edilen ve bu nedenle Kurum kayıtlarında yer almadığı, elektronik kimlik bilgisi değiştirildiği tespit edilen veya Kurum tarafından onaylanmamış marka ve modeldeki cihazlar bir daha kullanıma sokulmamak üzere 13 Aralık 2005 tarihinden itibaren şebeke bağlantıları kesilerek, devre dışı bırakılacak. İlgililer hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

KISA MESAJLA UYARI YAPILACAK

Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş ya da kayıt dışı cihaz kullandığı belirlenen abonelere bu onbeş gün içerisinde ya da yasada belirlenen süre sonuna kadar işletmeciler en az 2 defa kısa mesaj gönderilecek. İşletmeciler, elektronik kimlik bilgisi değiştirildiği belirlenen cihazların "uluslararası mobil cihaz kimliği" (UMCK) numaraları başvuru süresi içinde kurum tarafından yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla düzeltilmesini ve kurumun beyaz listesine kayıt edilmesini de sağlayacaklar.

İşletmeciler ya da kurumun mutabık kalacağı yerler, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş, faturası bulunmayan kayıtdışı cihazlardan tahsil edecekleri 5 YTL’nin 4 YTL’sini 10 gün içinde kurum hesabına aktaracaklar. Yasa öncesinde kurum kayıtlarında yer almayan cihaz sahipleri ya da kullanıcılarının başvuru süresinde yurtdışında bulunmaları, tedavi görmeleri, cezaevinde bulunmaları gibi mücbir sebeplerle kayıtlarını yaptıramamış olduklarını belgelendirerek, kurum ya da kurum bölge müdürlüklerine doğrudan veya posta yoluyla başvurarak 5 YTL kayıt ücreti karşılığında cihazlarını beyaz listeye kayıt ettirme olanağı tanındı. Ancak başvuru süresinde mahkemelerden gelen kararlarla kara listeye alınan cihazlar, beyaz listeye kayıt olma olanaklarından yararlanamayacaklar.

Başvuru süresinde kurum ve kuruluşların yasal takip istem ve kararları ile kara listede yer alan elektronik kimlik bilgilerinin çakışması durumunda kara listedeki UMCK numarasına sahip cihazın haberleşme bağlantısı kesilmeyecek, ancak kanuni takibin sonlanmasının ardından haberleşme bağlantısı kesilecek.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı