Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çalınan tablosunu sergide buldu

  Hürriyet Haber
  05 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Nisan 1998 - 00:01

  Uluslararası üç büyük ödülün sahibi, 30 yıllık ressam Nükhet Aksoy, atölyesinden 2 yıl önce çalınan ve ‘Sahibi öldü’ diye Çukurcuma'ya satılan 26 tablosunu bir sergide görünce, hem çok saşırdı ve hem de çok sevindi.

  ÖLDÜ SANDILAR

  Ressam Aksoy, eserlerinin yer aldığı sergiyi, arkadaşının eline geçen bir davetiye ile tesadüfen öğrendi. Bağlarbaşı'nda Şark Sigorta Galerisi'ndeki 5 ressamın karma sergisinin 23 Mart- 3 Nisan 1998 tarihleri arasında açık olacağı duyurulan ve kapağında da ‘Bateri’ adlı tablosunun bulunduğu davetiyeyi gören Aksoy, şaşkına döndü.

  Ne olup bittiğini öğrenmek için galeriye giden Nükhet Aksoy'u bekleyen bir başka sürpriz de, galeri yöneticisinin, ‘‘Biz sizi ölmüş biliyoruz, bize öyle dediler’’ sözleri oldu. Nükhet Aksoy, ‘‘Çalınan resimlerin bir kısmı da Ankara'ya gönderilmiş. Kimbilir belki birgün onlarla da karşılaşabilirim. Eserlerimin maddi karşığını alamıyorum ama onları böyle bir sergide görmek beni çok sevirdirdi’’ dedi.

  NÜKHET AKSOY KİMDİR

  Nükhet Aksoy, çocukluk yıllarında başladığı resim çalışmalarını, Ercüment Kalmık ve Bedri Rahmi atölyelerinde sürdürdü. Şimdiye kadar, 16 kişisel sergi açtı ve 20'yi aşkın karma sergiye katıldı. 1966 yılında Uluslararası Vichy bienalinde birincilik ödülü olan altın madalya, aynı yıl Uluslararası Paris Şehri Gümüş Madalya ödülünü kazandı. 1974 yılında da uluslararası Ufaci Grup ödülünü aldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı