"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Çakma Hollywood’

BAŞKENTTE film platosu kuracaklarını açıklayan Melih Gökçek, “Açık platformlar yaptıracağız, geniş birkaç milyon metrekarelik bir arazi üzerine plato kuracağız. Oraya otel de yapacağız, bir oyuncular için bir de personel için” dedi.

Başkan bunu hep yapıyor; Amerika seyahatinde gördüklerinden etkilenince ‘saklı projeler’ bir bir açığa çıkıyor. Daha önce bir dış gezi sonrası ‘Disneyland’ı Ankara’ya kuracağız; yine bir gezide etkilendiği raylı sistem için Ankara’ya da yapacağız demişti. Diğerleri çabası.. Ama henüz gerçekleşen yok! Zaten çoğu sinema-gösteri, bir nevî ‘hayal alemi’ projesi.. Hollywood dururken Bollywood’a ilgi gösterilmiyor ki, Ankara’da çakma ‘Hollywood’ prim yapsın!
‘Hayal Dünyası’na yorulan kafaların onda biri ‘metro’ projesine yorulsa, Ankaralılar çoktan bu ulaşıma kavuşmuş olurdu.
Çetin TOROS

Ayrıcalıklı olma sendromumuz var

ÖNCEKİ gün önce kaza raporu almak için Kurtuluş’ta bulunan Trafik Şube’ye gittim. Kapıda nöbet tutan polis memuru bahçeye ve misafir otoparkına güvenlik nedeni ile park edilemeyeceğini bildirdi. Çevrede park sorunu yaşandığı için nereye park edebileceğimi konuşurken, arkamdan gelen araca yol verebilmek için bahçe içinde ‘U’ dönüşü yaptım. Sürücü olan bayan kendisine ayrıcalık yapılması için ısrar ediyordu. Ben de görevli polise ayrım yapmaması gerektiğini kuralların herkes için geçerli olduğunu söyleyince, diğer sürücü bana hakaret etti. Şaşkınlığa uğrayan polis memuru da kimseyi park ettirmeyeceğini söyleyerek beni yolculadı.
Aracımı park edip geldiğimde o kişinin kurum bahçesine park ettiğini gördüm ve nöbet tutan polise sargıdan yeni çıkmış ayağımı göstererek sitem ettim. O da benim de gücüm yetmedi “... ’in arkadaşıymış” dedi. Plakayı özellikle yazmıyorum olayı kişiselleştirmek ya da terbiye yoksunu bir insanı muhatap almak değil amacım... Madem bir kural var; neden kişilere göre değişiyor, o zaman kapıya niye görevli konuluyor? Günümüzde yaşanan pek çok sorunun temel nedeni bencillik ve çıkarlara göre değişmesi talep edilen kurallardır.
Emniyet ile ilgili bir birimde bile adalet sistemi işlemiyorsa toplumdaki suçların azalması beklenebilir mi? Ayrıcalıklı olmak kural çiğneyerek olmamalı yetkililer de güven kaybı oluşturacak olaylara izin vermemeliler diye düşünüyorum.  ? B. S.

KISA... KISA...

VETERİNER Hekimler Derneği’nin ‘Dünya Veteriner Hekimliği Yılı’ ve ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ nedeniyle düzenlediği ‘Dünya Veteriner Hekimleri Yılında Can Dostları’ konulu panel bugün 14.00’de Rixos Grand Hotel’de yapılacak. Moderatör: Prof. Dr. Tamer Dodurka; konuşmacılar Aylin Nazlıaka, Dr. Aysu Ilıman Altıkardeşler, Ruhat Mengi, Tuna Arman, Yalçın Bayer.

X