Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çakıcı'yı yabancı kulaklar duymasın

Enis BERBEROĞLU

İstanbul eski Mali Şube Müdürü Salih Güngör, siyasi derinliği olan soruşturmaları gayet iyi bilir.

İSKİ ve Civangate sanıkları hep Salih Güngör'ün önünden geçti. Güngör, İSKİ soruşturması sırasında o tarihte iktidarda bulunan sosyal demokrat parti tarafından hedef seçildi. Engin Civan olayına Çankaya Köşkü'nün eski konuklarının adı karışınca Güngör apar topar soruşturmadan çekildi.

Salih Güngör, işte bu tecrübesine dayanarak, ‘‘Alaattin Çakıcı kesinlikle Türkiye'ye getirilmeyecek. Şimdiden bilin’’ diyor.

Peki neden korkuluyor?

Salih Güngör'ün yanıtı hazır:

‘‘Alaattin Çakıcı'nın çok sayıda siyasi bağlantısı var. Türkiye'ye getirilirse bana dokunmasınlar diye doğru-yanlış açıklamalar yapacak. 'Şu siyasi liderle, bu işadamıyla bağlantım vardı' diyecek. İşte bu korku nedeniyle Çakıcı Türkiye'ye getirilmeyecek.’’

* * *

Bazı gelişmeler, Salih Güngör'ü haklı çıkaracak nitelikte... Haftalardır Fransız polisinin elinde bulunan Alaattin Çakıcı'yı sorgulamak yönünde herhangi bir girişimde bulunulmadı.

Oysa Belçika polisi, ülkesinde işlenen bir suçla ilgili olarak Çakıcı'yı 20 saatlik sorgudan geçirdi. Neden Türk polisinin de Çakıcı'yı Fransa'da sorgulamadığı sorusuna yeni İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş'ın yanıtı tatmin edici olmaktan hayli uzaktı: ‘‘Belçika ve Türkiye'nin konumları farklı...’’

Gayet tabii farklı olacak...

Yöneltilecek sorular da öyle.

Belçika polisi, Fransız güvenlik güçlerinin elinde bulunan Alaattin Çakıcı'ya cinayet sorgusu yapmaktan gocunmaz, korkmaz.

Peki ya Türk polisi, Alaattin Çakıcı'ya sorduğu her soruda, yanıt olarak bir siyasetçinin veya ünlü işadamının adını duyarsa utanmayacak mı?

Sakın bu ‘‘milli’’ sırları Fransa ile paylaşmama kaygısı, Çakıcı'nın sorgusunu geciktiriyor olmasın?

* * *

Son bir soru: Alaattin Çakıcı'nın karıştığı olayları aydınlatmak için illa bu kabadayıya sorulması mı gerekli?

Geçenlerde Hürriyet'in manşetinde yer alan haber, Alaattin Çakıcı'nın kaçak olduğu dönemde kimlerle görüştüğünü, ne iş yaptığını devletin en ince detayına kadar bildiğini gösteriyor. Haydi Alaattin Çakıcı Fransızlar'ın elinde, Türkiye'deki iş ortaklarından neden hesap sorulmuyor?..

Yoksa eski düşmanlar dost mu oluyor?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI