Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çakıcı'nın iade dosyasında ‘idam yok’ güvencesi

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 1998 - 00:01

  Hürriyet, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan Çakıcı'nın iade dosyasını ele geçirdi. İade dosyasında Çakıcı'nın 5 ayrı suçtan ötürü arandığı ve Türk mahkemelerinde gıyabında yargılandığı vurgulandı. Dosyada, ‘‘Tetikçiye idam cezası vermeyen mahkeme, azmettiriciye zaten idam veremez’’ denildi.

  Adalet Bakanlığı, Alattin Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesiyle ilgili resmi başvurusunu dün, ‘idam edilmeyeceğine ilişkin devlet güvencesi’ ile birlikte Fransa'ya gönderildi. Hürriyet'in elegeçirdiği iade dosyasında Çakıcı'nın 5 ayrı suçtan ötürü arandığı ifade edildi. Bu suçlardan ikisi, ‘‘cinayete azmettirme, ikisi yaralamaya azmettirme, biri de suç işlemek için çete oluşturmak’’ olarak sayıldı. Fransızca olarak hazırlanan iade dosyasında Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun ‘‘Fransa'nın talep etmesi halinde, Çakıcı iade edildikten sonra idam edilmeyeceğine ilişkin devlet güvencesini Türkiye vermeye hazırdır’’ ifadesi yeralıyor. Ayrıca, Avrupa Konseyi'nin idam cezaları ile ilgili bir komisyonu tarafından verilen rapor da iade dosyasına eklendi. Türkiye'nin başvurusu üzerine 5 Şubat 1994 tarihinde komisyon tarafından verilen raporda, ‘Türkiye 1984’ten bu yana idam cezalarını uygulamıyor' deniliyor. Raporda Çakıcı'nın suçları şöyle sıralanıyor.

  UĞUR KILIÇ CİNAYETİNİ AZMETTİRMEK

  Çakıcı’nın boşandığı eşi Uğur Kılıç, 20 Ocak 1995 günü Uludağ'da, Abdurrahman Keskin tarafından tabancayla vurularak öldürülmüştür. Abdurrahman Keskin'i bu işe Çakıcı azmettirmiştir. Cinayetle ilgili olarak, Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tetikçi Keskin'i, müebbet ağır hapis cezasına mahkûm etmiştir. Keskin'e, Uğur Kılıç'ı öldürmesi için emir verdiği öne sürülen Çakıcı, Türkiye'ye iade edilmesi halinde müebbet hapisle yargılanacak.

  AĞANSOY CİNAYETİNİ AZMETTİRMEK

  Tevfik Nurullah Ağansoy, 28 Ağustos 1996 tarihinde Bebek'teki Deniz Taksi Çay Bahçesi'nde öldürülmüştür. Bu olayda Ağansoy'un yanı sıra, polis memuru Celal Babür ve çay bahçesinde müşteri olarak bulunan Gülçin Balaban da öldürülmüştür. Aynı olayda, saldırganlardan Recep Çiçek de açılan karşı ateş sonucu ölmüştür. Tevfik Nurullah Ağansoy'u öldürülmesi talimatını Alaattin Çakıcı'nın verdiği iddia edilmiştir. Bu olayda tetik çektikleri öne sürülen Yener Üçüncü, Aydın Göker, Adnan Çiçek, Kenan Ali Gürsel, Ferdi Heybet, Hasan Taşkın ve gıyabi tutuklu sanıklar Kamil Özkılıç ile Ahmet Atlılar hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştır.

  CİVAN'I YARALAMAYA AZMETTİRMEK

  Emlak Bankası eski Genel Müdürü Engin Civan, Mecidiyeköy'de 19 Eylül 1994'te, Çakıcı'nın adamları tarafından silahla yaralanmıştır. Bu olayla ilgili olarak Alaattin Çakıcı hakkında 3 ila 7.5 yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabi tutuklu olarak yargılanmış, ancak dava karara çıkınca dosyası tefrik edilmişti. Bu dava kapsamında yargılanan tetikçi Davut Yıldız, ‘silahla adam yaralamak’ suçundan ‘‘5 yıl 6 ay 20 gün ağır hapis’’ cezasına çarptırılmıştır. Çakıcı hakkında da azmettiricilikten ötürü en fazla bu kadar ceza verilebilir.

  HINCAL ULUÇ'U YARALATMAK

  Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç, Uğur Çakıcı'nın, gazeteci Ayşe Önal'a silah çekmesiyle ilgili yazısından dolayı Levent'teki benzin istasyonunda 4 Şubat 1994'te bacağından vuruldu. Çakıcı, hakkında saldırıyı azmettirdiği iddiasıyla 3 ile 7.5 yıl hapis cezası isteniyor.

  SUÇ İŞLEMEK İÇİN ÇETE OLUŞTURMAK

  Çakıcı hakkında ayrıca, ‘‘Cürüm işlemek için çete oluşturmak ve yönetmek’’ suçundan hakkında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istenmektedir. Çakıcı'nın oluşturduğu ve yönettiği silahlı çete elemanları, borsacı Adil Öngen, işadamı Emin Cankurtaran'ı, işadamı Mehmet Üstünkaya'yı ve Bursa milletvekili Cavit Çağlar'ı öldürmeyi planlamışlar, ancak eylem gerçekleştirilmeden Çakıcı'nın adamları yakalanmıştır. Çakıcı'nın adamları hakkında çete oluşturdukları iddiasıyla 2 ve 6 numaralı DGM'de iki ayrı dava açılmış, bu davalar daha sonra, İstanbul DGM'de birleştirmiştir. İstanbul DGM'de açılan davada Çakıcı hakkında,3 ila 6 yıl arasında ağır hapis cezası istenmektedir.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı