Çakıcı, ‘Türkbank ihalesine fesat’tan 1 yıl 3 ay hapis yedi

Hasan ÖRNEKOĞLU / DHA
22 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 23:23

Türkbank ihalesine fesat karıştırmak ve cürüm işlemek için teşekkül oluşturduğu iddiasıyla yargılanan Alaattin Çakıcı 1 yıl 3 ay 25 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Çakıcı’nın avukatı Mustafa Gül zamanaşımı sürelerinin dolduğunu belirterek, davanın ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Temyize gidecek

Çakıcı da yöneltilen suçları işlemediğini öne sürerek, “Zamanaşımı süresi dolmuş olsa bile böyle bir karar verilmesi halinde adalet töhmet altında kalır. Mahkemenin vereceği karara saygılıyım. Yargıtay’a temyiz yoluna gitmeyeceğim” dedi ve sözlerinin zapta geçmesini istedi.

Verilen aradan sonra oy çokluğu ile alının kararı açıklayan mahkeme heyeti, Alaattin Çakıcı’yı ihaleye fesat karıştırma suçundan 3 ay hapse mahkum etti. Çakıcı’nın mahkemedeki hal ve davranışları nedeniyle cezasını 2 ay 15 güne indiren mahkeme ayrıca cürüm işlemek için örgüt oluşturmak suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verdi. Alaattin Çakıcı toplam 1 yıl 3 ay 25 gün hapis cezasına mahkum oldu. Karara üye hakim Eşref Aksu zaman aşımı süresinin dolmuş olduğu gerekçesiyle muhalefet şerhi koydu.

Siyasilere yüklendi

Alaattin Çakıcı önceki duruşmada verdiği ifadesinde kendisi ile birlikte dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın da yargılanmaları gerektiğini söylemişti. Çakıcı, “Ergenekon’dakiler yargılanıyorsa onlara emir veren Cumhurbaşkanı, Başbakan da yargılanmalı” demişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı