Gündem Haberleri

  Çakıcı kafadan çatlak

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul DGM'de hakim önüne çıkan Eyüp Aşık, Çakıcı kasetlerinde ekleme ve çıkarmalar olduğunu söyledi, ‘‘Çıkarılan bölümlerde de Yılmaz ve çocuklarını ölümle tehdit ediyordu’’ dedi. Aşık, Çakıcı'nın ‘kafadan çatlak’ olduğunu belirterek, ‘‘O söylediği için istifa etmedim’’ diye konuştu.

  Fransa'da tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı'ya ABD'de kendisine yönelik operasyonu telefonla haber verdiği öne sürülen ve bu iddialardan sonra Devlet Bakanlığı ve milletvekilliğinden istifa eden Eyüp Aşık, dün 'Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekkül üyelerine yardım ve yataklık etmek' suçundan hâkim karşısına çıktı. Çakıcı'nın konuşma süresince kendisine yardımcı olunduğunu teyit ettirmeye çalıştığını kaydeden Aşık, ‘‘İddianamede de belirtildiği gibi, kasette çeşitli ekleme ve çıkarmalar var. Bu çıkarılan bölümlerde de Mesut Yılmaz ve çocukları tehdit ediliyordu. Karısını, en yakın arkadaşını öldüren Mesut Yılmaz'ın oğlunu da öldürebilirdi. Ben de öyle bir endişe vardı’’ dedi.

  Çakıcı ile konuştuğunu gizlemediğini söyleyen Eyüp Aşık, ‘‘Yalnızca Çakıcı ile değil, başka insanlarla, Sabancı suikastı, Susurluk olayı gibi başka olaylarla ilgili görüşmeler de yaptım’’ dedi. Aşık istifası ile ilgili olarak da; ‘‘Ben Çakıcı, 'Hükümet düşecek, Eyüp Aşık istifa edecek' dediği için istifa etmedim. Çakıcı kafadan çatlak bir adam. Bu konu ortaya çıkınca dokunulmazlığın kaldırılmasının öncüsü olan birine yakışmaz dedim ve istifa ettim’’ diye konuştu.

  Mahkeme Başkanı Sedat Karagül, isnat edilen suçlamayı hatırlatarak Eyüp Aşık'tan savunmasını sordu. Aşık daha önce savcıya verdiği ifadenin ve açıklamalarının geçerli olduğunu belirtti. Hakkındaki suçlamanın maksat, maddi ve manevi unsurlarının olmadığını söyleyen Aşık, Çakıcı ile yaptığı telefon görüşmesinde, arayan kişinin kendisi olmadığını kaydetti.

  Kasette Çakıcı'nın kendisine, 'Kaç dedin kaçtım' dediğini hatırlatan Aşık, ‘‘Böyle bir şeyin olduğunu bana da teyit ettirmeye çalışmıştır. Zaten Çakıcı, 'kaçtım' dediği tarihlerde ABD'den ayrılmamıştı. Sadece bana teyit ettirmeye çalışmıştır. Ancak kasetten de anlaşılacağı gibi ben bu konuşmayı teyit etmedim. Kaçtığını söylediği tarihlerde emniyet iki kez kendisini ABD'de bulmuş, ancak evrak eksikliğinden operasyon yapamamıştır’’ dedi.

  ÇAKICI'DAN TEHDİT Çakıcı'nın daha önce bazı vasıtalarla kendisine haber göndererek, Başbakan Mesut Yılmaz'ın, öldürülmesi için Mehmet Eymür ve bazı emniyet görevlilerini peşinden gönderdiğini ve bunun intikamını almak istediğini söylediğini anlatan Aşık, kasetteki konuşmalardan da anlaşılacağı üzere, bir delilik yapmaması için onu Mesut Yılmaz'ın öldürmeye çalışmadığını, yakalamak istediğini ve bunun da görevleri olduğunu söylediğini ifade etti. Aşık, Çakıcı'nın, Fransa'da yakalandıktan sonra bu kasetleri kendisinden ve Mesut Yılmaz'dan intikam almak için bazı yerlere gönderdiğini basın mensuplarına söylediğini anlattı.

  CIA KULLANIYORDU

  Hakkındaki iddiaları tamamen reddeden Eyüp Aşık, daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplandırmaya başladı. Çakıcı'yı yakalamak için ABD'ye giden Emniyet görevlilerinden Şentürk Demiral'ın ifadesi okundu. Bunun üzerine Emniyet görevlilerinin ABD'ye giderek Çakıcı'yı bulduğunu söyleyen Aşık, ‘‘Bizim istihbarat uzmanlarından aldığımız bilgiye göre ABD, eksik evrak v.s. bahane ederek Çakıcı'yı vermedi. Çünkü CIA kullanıyordu. Daha sonra kandırılarak ABD'den çıkarıldı. Güvendiği istihbarat görevlileri ABD'nin artık güvenli olmadığını söyleyerek onu uzaklaştırdılar. Ancak gittiği ülkelerde takip edildiğini öğrendik. Bu ülkelerden İspanya'da operasyon yapılmış’’ dedi.

  Soruşturmanın derinleştirilmesine dair herhangi bir talep olmadığı için dosyanın mütalaa için savcıya gönderilmesine karar verildi. Duruşma 3 Şubat'a ertelendi.

  Hakim: Çeteler özel zevkiniz mi?

  Mahkeme Başkanı Sedat Karagül, Eyüp Aşık'a, ‘‘Neden çetelerle uğraşıyorsunuz. Özel bir zevkiniz mi var?’’ diye sordu. Aşık, ‘‘1990'da insan hakları komisyonu başkanıydım. Milletvekilinin kanunsuz işleri bulup çıkarması görevidir. Yeşil'i gündeme getirmiştim.’’ dedi.

  Duruşma daha sonra Mahkeme Başkanı ile Aşık arasında şu konuşmalarla sürdü:

  Başkan: Çakıcı'yla kaç kez görüştünüz ?.

  Milletvekiliyken 4 kere kendisi beni aradı. Tansu Çiller, Mehmet Eymür gibi bazı kişileri şikayet etti.

  Başkan: Siz bu konuşmaları ne maksatla yapıyordunuz ?.

  Türkbank'ın satılması sözkonusuydu. O zamanki hükümetin 20 milyon dolar rüşvet istediğini belirtti. Çevreme baktığımda onun söylediklerinin doğru olmadığını anladım. Çiller Ailesi bu satıştan 20 milyon dolar rüşvet alacak diye ihbarda bulunuyordu.

  Başkan: Size abi diyor. Samimi değilse neden desin, ben size abi diyebilir miyim?

  Tamamiyle hitap tarzı, samimiyet belirtisi değil.

  Başkan: Mesut Yılmaz'a çok iyiliğim var diyor. Bu iyilikleri nelerdir ?.

  Flash TV'de Tansu Çiller'e küfür etmiş. Bunu Mesut Yılmaz'a iyilik zannediyor. Bu onun kültür seviyesi ile ilgili.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı