Ege Haberleri

EGE

  Çakı gibi asker oldular

  Hürriyet Haber
  13 Mayıs 2011 - 01:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 11:41

  ‘TEMSİLİ Askerlik’ uygulaması kapsamında engelliler, bir günlüğüne de olsa askerlik yapmanın heyecanını yaşadı.

  Egenin çeşitli illerinde düzenlenen törenlerle engelliler, yemin edip bir günlüğüne asker oldu. Yaş kütüğüne, plaket çaktılar. Genelkurmay Başkanlığı’nın ilk olarak 2003 yılı Eylül ayında düzenlediği bir günlük askerlik, daha sonra engelliler haftası kapsamında her yıl Mayıs ayında düzenlenmeye başladı.

  Plaket çakıldı

  Engelliler Haftası haftası sebebiyle Manisa merkez ve ilçelerinden gelen engelliler 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle yemin ederek, temsili olarak 1 gün askerlik yaptı. Törende ilk olarak birliğe ilk katılan bedensel engelli Tayfun Adıyaman, yaş kütüğüne, engelli askerler adına plaket çaktı. Adıyaman, 1 gün bile olsa askerlik görevini yapmanın gururunu yaşadığını söyledi. Konuşmaların ardından engelli askerler tören geçidiyle komutanlarını selamladı. Engelli yakınlarının büyük ilgi gösterdiği törende duygusal anlar yaşayan engelli yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

  Kırmızı yemenileriyle

  İzmir’de engelleri nedeniyle askere alınamayan 276 kişi, bir günlük askerliklerinde üniforma giymenin gururunu yaşadı. Omuzlarındaki kırmızı yemenleri ellerindeki kınalarla asker olan engelliler, önce eğitimden geçirildi, ardından da yemin edip geçit törenine katıldı. İzmir’de de 276 engelli, 57. Topçu Tugayı’nda silah altına alındı. İlk olarak üniformalarını giyen, selam ve yürüme eğitiminden geçirilen engelli askerler, daha sonra tören alanına getirildi. Ellerindeki kınalar ve omuzlarındaki kırmızı yemenilerle dikkat çeken askerler, burada silah tutarak yemin etti. Tören sırasında askerlerden Raşet Yürüm, kütüğe sembolik olarak nişan çaktı.

  Duygusal anlar

  Denizli’de 17 engelli vatandaş, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törende bir günlük askerliklerini yapıp terhis olurken, aileleri de duygusal anlar yaşadı. 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Hilmi İyilikçi’nin de katıldığı törende, çocuklarının bir günlük de olsa vatani görevini yapacak olması anneleri ağlattı. Fiziksel ve zihinsel engellilerden oluşan 17 engelli asker, daha sonra bir ellerini silahlara, bir ellerini de arkadaşlarının sırtına koyarak yemin etti. Yürüme engelli asker Mustafa Özmen’in yaptığı konuşma salondaki herkesi duygulandırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı