Çakan: Adalet tecelli edecek

Faik KAPTAN / İSTANBUL
17 Temmuz 2001 - 01:48Son Güncelleme : 17 Temmuz 2001 - 01:48

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından Beyaz Enerji Soruşturması kapsamında yargılanması istenen Bakanlık Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden ile ilgili görüşlerini daha önce açıkladığını belirterek, ‘‘Adaletin mutlaka tecelli edeceğine inanıyorum’’ dedi.

Zeki Çakan, Türkiye, Suriye, Irak, Ürdün, Lübnan ve Mısır Enterkonneksiyumu kapsamında yapılacak 8'inci Bakanlar Toplantısı'na katılmak üzere dün Beyrut'a gitti. Atatürk Havalimanı'nda bir basın açıklaması yapan Çakan, 17 Ocak 1989'da Türkiye, Ürdün, Suriye, Irak ve Mısır arasında elektrik sistemlerinin birbirine bağlanmasını öngören bir anlaşma imzalandığını, bu ülkelere daha sonra Lübnan'ın da katıldığını söyledi. Çakan, gazetecilerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Müsteşar Yurdakul Yiğitgüden hakkında Beyaz Enerji Soruşturması kapsamında istediği dava açma izni ile ilgili soruları üzerine, ‘‘Bize verilen yetki çerçevesi içinde düşüncelerimizi ifade etmiştik. Onun haricinde herhangi birşey söylemiyorum. Adaletin mutlaka tecelli edeceğine inanıyorum’’ dedi.

Sabih Kanadoğlu, Çakan'dan Beyaz Enerji Soruşturması kapsamında Müsteşar Yurdakul Yiğitgüden hakkında soruşturma izni istemiş ancak bu izin verilmemişti. Bunun üzerine Başsavcı Kanadoğlu, bu durumu ‘Yürütmenin yargıya kaba bir müdahalesi’ olarak nitelendirerek Danıştay 2'nci Dairesi'ne itiraz etmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı