« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çakal Carlos

Fenerbahçe’den sözleşmesi bitmeden “Futbolu ülkemde bırakacağım” diyerek ayrılan ünlü sol bek, hayatının volesini yaptı. Tecrübeli futbolcu, Corinthians’tan Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan’ın Anzhi Makhachkala takımıyla anlaştı.

Tolga YENİGÜN
SON GÜNCELLEME
FUTBOL uzun süredir, sadece futbol değil? O artık bacasız sanayi? Son dönemlerdeki sürpriz transferler bunun en büyük kanıtı. Gullit, bir dönem dünya futboluna damgasını vurmuş isimdi. Teknik direktörlük için Çeçenistan’ın yolunu tuttu. Ve hala faal olan bir efsane Roberto Carlos? O da soluğu Dağıstan’da aldı. Bundan 10-15 yıl önce böyle şeylerin gerçekleşme ihtimalini aklımızın ucundan bile geçiremezdik. Günümüzde ise ikilinin tuttukları yol, paranın futbol üzerindeki etkisini açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yuvasına dönmüştü!

Roberto Carlos, yıllarca Real Madrid’de forma giydi? Ününe ün, parasına para kattı? Futbolcular, gladyatör; statlar da arenaysa o tam anlamıyla bir şampiyondu? Kısa boyunu güçlü fiziği ve çabukluğu ile örtmesi, sol kanadı mekik dokur gibi kullanması, sürati ve hepsinden önemlisi fizik kurallarına aykırı falsolu vuruşlarıyla dünyanın bir numarası oldu. Yolu Fenerbahçe’den de geçti? Evet nam-ı diğer Roberto Carlos’tan bahsediyoruz Ne kadar tartışılsa da F.Bahçe’ye gelişi mali nedenlerden kaynaklanıyordu. Daha sonra yuvasına döndü, Corinthians’la sözleşme imzaladı. Ancak başarısızlıklar ve ardından gelen tehditlerin ardından Dağıstan yolunu tuttu. Rusya Ligi’nde mücadele eden Anzhi Makhachkala ile 2 yıllığına 10 milyon Euro karşılığında sözleşme yaptı.

Başlangıcı amatör ama...

Bu iki örnek bile artık futbolun sadece futbol olmadığını açıkça gözler önüne sermeye yetiyor. Ve başlangıcı tamamen amatörce duygularla dolu olan bu branşın, finansal boyutunun nerelere geldiğinin açık bir kanıtı haline geliyor.

Dağlar ülkesi

RUSYA Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan’ın nüfusu 3 milyon. Rusça’da da ‘Dağlar Ülkesi’ anlamında Strana Gor ifadesi kullanılan özerk cumhuriyetin kuzey bölgesinde sıcaklık yazın 40, kışın -40 dereceyi bulur. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman, yüzde 10’luk kesimi Hristiyan’dır.

Gullit: Daha kötü yerleri gördüm

18 aylığına anlaşmaya vardığı Terek Grozni’den 3.7 milyon Euro alacak olan Ruud Gullit, Çeçenistan’ın başkentine yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki tatil kasabasına yerleşecek. Hollandalı teknik adam, gazetecilerin, hala savaşın izlerini taşıyan Grozni’yi nasıl bulduğu yönündeki sorularına; “Burası bana korkunç görünmüyor. Darfur gibi daha kötü, tehlikeli ve yoksul yerlerde de bulundum” karşılığını verdi.

İŞTE PARANIN PEŞİNDE KOŞANLAR

FUTBOLCU-T.ADAM TAKIMI ÜCRETİ
R.Carlos Anzhi 10 milyon Euro (2 yıllık)
G.Batistuta Al Arabi 8 milyon Euro (2 yıllık)
R.Gullit Terek Grozni 3.7 milyon Euro (18 ay)
L.F.Scolari Bunyodkor 16.6 milyon Euro (yıllık)
E.Gerets Al Hilal 12 milyon Euro (3 yıllık)

Rekor Felipe Scolari’de

Aslında pek çok isim, tamamen duygusal nedenlerle Uzakdoğu ve Ortadoğu’nun yolunu tutmuştu.

2002 yılında Brezilya ile Dünya Kupası’nı kazanan Luiz Felipe Scolari, 2009’da Özbekistan’ın Bunyodkor takımı ile 1,5 yıllığına anlaşmıştı. Brezilyalı teknik adam Bunyodkor’dan yılda 16,6 milyon Euro almış bu rakam teknik adamlar düzeyinde tüm zamanların en yüksek ücreti olarak tarihe geçmişti. Mayıs 2010’da Özbek kulübünün sözleşme uzatma teklifini kabul etmeyen Brezilyalı teknik adam şu anda Palmeiras takımını çalıştırıyor. Bunyodkor’da F.Bahçe’nin eski teknik direktörü Arthur Zico da 2008’de görev alırken, aynı yıl takımda Brezilyalı yıldız oyuncu Rivaldo da yer alıyordu.

Tabii ki para için

Suudi Arabistan’ın Al Hilal Kulübü’nün 3 seneliğine 12 milyonluk teklifini geri çevirmeyen Eric Gerets, neden Al Hilal’i tercih ettiğini, şaka yollu olarak “Tabii ki de para için gidiyorum” diyerek açıklamıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler