MERSİN HABERLERİ

Çakacak: "Cumhuriyetimizin Temel Değerlerini Korumaya Devam Edeceğiz”

IHA
27.10.2015 - 16:48Son Güncelleme :
Çakacak: Cumhuriyetimizin Temel Değerlerini Korumaya Devam Edeceğiz”
IHA

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya ve yüceltmeye devam edeceklerini belirterek, Mersinlilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.
Vali Çakacak, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, Cumhuriyetin, tarih sahnesinden silinmek istenen Türk milletinin, bağımsızlığını ve istiklalini korumak amacıyla büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde topyekun mücadele sonucunda elde ettiği büyük ve emsalsiz zaferin taçlandırılması sonucunda kurulduğunu vurgulayan Çakacak, “Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Cumhuriyetimiz, milletimize dayatılan esaret, küçülme, dağılma senaryolarının Atatürk’ün önderliğinde yüksek bir irade ile reddedilerek, gayret, fedakarlık, azim ve inançla yapılan ve dünyada hiç bir milletin başaramayacağı destansı bir mücadele sonucunda kurulmuştur. Atatürk’ün, ‘En büyük eserim’ diye nitelediği Cumhuriyet’in ilanı ve ardından gerçekleştirilen değişimlerle çağdaş uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydeden Türk milleti, bağımsızlık anlayışından ve kendi kültüründen taviz vermeden, tüm yönleriyle modern dünyanın etkin bir üyesi olma yolunda büyük bir hızla ilerlemiştir” dedi.
Eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye turizmden altyapıya, siyasetten ekonomiye kadar her alanda önemli atılımlar gerçekleştirilerek, Türkiye’nin uluslararası arenada bir güç haline gelmesi yolunda da büyük aşamalar kat edildiğini kaydeden Çakacak, “Bunun neticesinde Türkiye Cumhuriyeti bugün köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak dünya milletler ailesinin saygın bir üyesi haline gelmiştir.
Ülkemizin her yönden gelişmesini ve milletimizin sarsılmaz kardeşliğini hazmedemeyenler, cumhuriyetimize ve kardeşliğimize içeriden ve dışarıdan hain saldırılarla kast etmektedirler. Ancak ecdadımızın Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ve kardeşliği, bizler de bu ecdadın evlatları olarak bugün de yarın da kararlılıkla sergileyerek bu hainlere fırsat vermeyeceğimizi tüm dünyaya en güçlü şekilde göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah içerisinde yarınlara ulaştırmak için el birliği ile çalışma azmi ve kararlılığında olduğunun altını çizen Çakacak, şöyle devam etti: “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimize sahip çıkarak, vatanın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, demokrasimize, insan hak ve özgürlüklerine, barışa, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini korumaya ve yüceltmeye devam edeceğiz. Büyük bir coşku ve sevinç içerisinde olduğumuz bu mutlu günde, başta millet olarak çok şey borçlu olduğumuz, cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, sonsuz şükran ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Çakacak: "Cumhuriyetimizin Temel Değerlerini Korumaya Devam Edeceğiz” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 16 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çakacak: "Cumhuriyetimizin Temel Değerlerini Korumaya Devam Edeceğiz” haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı