Çağlayan: "Ekonomide stagflasyon beklenmektedir"

Hürriyet Haber
20 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2000 - 00:01

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, yaşanan kriz nedeniyle 2001 hedeflerinin yakalanmasının daha şimdiden imkansız hale geldiğini belirterek, "2001 yılında ekonomiyi, stagflasyon olarak nitelendirilen yüksek enflasyon ve düşük büyüme tehlikesi beklemektedir" dedi.

ASO'nun aylık Oda Meclisi Toplantısı'nda bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan, 2000 yılının ekonomide ve siyasette belirsizliklerin arttığı, ekonomik programın hafif de olsa çatlayarak su almaya başladığı, toplumsal gerginliğin iyice tırmandığı, toplumsal muhalefetin yükseldiği ve Türkiye'nin ciddi manada gerildiği bir ortamda kapatıldığını bildirdi.

Türkiye'deki ekonomik sistemi de eleştiren Çağlayan, siyasetin üretimi ve yatırımı artırmak için değil, rant paylaşımını düzenlemek için kullanıldığını belirterek, "serbest piyasa ekonomisi denerek bir ahbap çavuş ekonomisi oluşturulmuş, sözde iş adamları, sözde bürokratlar ve sözde siyasetçiler bir yolsuzluk ağı kurarak, iliğimizi sömürmüşlerdir" dedi.

Çağlayan, yeni Türkiye'nin içte bu çarpık ekonomik yapının, çarpık siyasetin, çarpık rant ve yolsuzluk ekonomisinin ortadan kaldırıldığı bir ülke olacağını vurguladı.

Bankacılık sistemi ile ilgili görüşlerini de dile getiren Çağlayan, sektörün sağlıklı ve yozlaşmış unsurlardan temizlenmesini, bankacılık sisteminde konsolidasyona gidilerek banka sayısının azaltılmasını, fondaki bankaların biran önce satılması, satılamayanların ise zaman geçirmeden takviye edilmesini istedi. Çağlayan, "finans ve bankacılık kesimi, ülke ekonomisini basiretsiz politikalar ve politikacılar nedeniyle bir süredir rehin almış, finansal krizleri de şantaj olarak kullanmaktadır. Yaşadığımız son kriz de adam gibi bankacılık yapmak istemeyen, rant ekonomisinin sürmesini isteyen kesimlerin bir çırpınışıdır" dedi.

Yeni yılda durgunluk bekleniyor

Ekonomide yaşanan krize de değinen Çağlayan, kriz nedeni ile 2001 yılı hedeflerinin yakalanmasının daha şimdiden imkansız hale geldiğini, bütçenin daha Meclis'te görüşülmeden gündemden düştüğünü, yükselen faizler, yükselen kamu açıkları ve bunun karşılığında yapılacak yüksek zamlar sonucunda, enflasyon hedeflerinin tutmayacağını, büyümenin negatife döneceğini belirtti.

Bütçe açıklarının ve faiz ödemelerinin artmasının beklenmesine rağmen, 2001 yılı bütçe hedeflerini revize etmeyenlerin, geçmiş dönemlerdeki komik ve herkesin eleştirdiği "denk bütçe safsatası" halinden ne farkları kalacağını soran Çağlayan, bütçe hedeflerinin revize edilerek, 2001 yılı için gerçekçi bütçe yapılmasını istedi.

Çağlayan şöyle devam etti: "İddia ederek söylüyorum ki Türkiye'de ulusal sermaye kalmamıştır. Yatırım ve üretim önündeki diğer engeller neticesinde sanayi üretimi özellikle KOBİ'ler tatile girmiştir. Yeniden üretime mola verilmiş, işsizlik başlamıştır. Özetlemek gerekirse 2001 yılında ekonomiyi stagflasyon olarak nitelendirilen yüksek enflasyon ve düşük büyüme tehlikesi beklemektedir. Açıklanan yüzde 10'luk yılsonu hedefi bu yıldan devredilen yaklaşık yüzde 15'lik enflasyon stoku da dikkate alınırsa kolay ulaşılabilir değildir."

2001 yılında ekonominin program hedefi olan yüzde 4.5'lik büyümenin çok altında bir hızla büyüyeceğini de iddia eden Çağlayan, "hatta negatif büyüme sergilenebileceğini yani bir resesyonu (durgunluğu) öngörmek mümkündür" dedi.

Ara rejim tartışmaları

Sanayici ve işadamlarının Türkiye'de demokrasinin en kararlı savunucuları ve sorunları sivil toplum içinde demokratik yollarla çözüm üretmek zorunda olduklarını da belirten Çağlayan, "ülkemizin en büyük talihsizliklerinden biri de ekonomik sorunlarla karşılaştığımızda hemen topu taca atarak, ara rejimlere davetiye çıkaran, prim veren davranışlardır. Bu tür ara rejim davetlerine kesinlikle karşı çıkmak ve bu düşünceleri mahkum etmek zorundayız" diye konuştu.

Zafer Çağlayan, son günlerde kamuoyunda (birilerinin düğmeye bastığı) şeklinde tartışmalar yaşandığına değinerek, bu düğmeye basanların kim oldukları konusunda 30-35 kişilik bir liste belirlediğini söyledi.

Ancak, Türkiye'nin içinde bulunduğu hassas durumu gözönüne alarak bu isimleri açıklamayacağını ifade eden Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama kendi kendime soruyorum neden düğmeye basılabilir? Neden bu huzursuzluklar olabilir?

Siz, oturup bir ülkede mevcut kayıtlı sistemin üzerine daha fazla gidip, yeni yeni vergiler icat etmeye kalkarsanız, reel sektörün de kendini tescil ettirmiş vergi mükellefi olmuş insanları daha fazla zorlar, üretim ve ekonomi üzerinde engel kurarsanız, geçmişte hepimizin muhatap olduğu işçi-işveren arasındaki o kavga ortamından çıkıp uzlaşma ortamına girmiş olunan bir ortamdan, kalkıp işçi işvereni karşıya getirecek, çalışma hayatını dinamitleyecek, bombalayacak düzenlemeler getirmeye kalkarsanız, yetmiyormuş gibi bunları kalkıp kendi bakanlığınızın binasına asarsanız, diğer yandan özelleştirme yapılacak kuruluşları babalarınızın çiftliği zannedip özelleştirilmesine izin vermezseniz, yine devletçi kafa ile liberal ekonomi yöneteceğim derseniz, meselelere zamanında reaksiyon göstermezseniz, meseleleri hafife alırsanız ve bununla ilgili gerekli tedbirleri almazsanız, elbetteki birilerinin düğmeye basmasına yol açarsınız." (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı