Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çağlayan: Dünyanın ekonomisinde türk gençleri yer alacak

  MERSİN (DHA)
  02.05.2011 - 23:49 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, ülke genelindeki genç nüfusun önemine dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda tüm dünyanın ekonomisinde Türk gençlerinin ve şirketlerinin yer alarak söz sahibi olacağını söyledi.

  Seçim çalışmaları nedeni ile Mersin’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD’ın aylık olağan toplantısına katıldı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Meclis Başkanı Faik Burakgazi, AK Parti İl Başkanı Mekin Merter Salt ve MÜSİAD İl Başkanı Servet Özkaya’nın yanı sıra çok sayıda işadamının katıldı Toplantıda söz alan Bakan Çağlayan, 10 yıl önce seçimlerin yaklaştığı dönemde hiç bir işadamının rahat olmadığını, ancak AK Parti Hükümeti döneminde seçimde halkın ve işadamlarının sadece istikrarın devam etmesini bekler hale geldiğini söyledi. Çağlayan, 2002 öncesinde bir çok partinin kriz sonrasında sokağa bile çıkamazdığını ifade ederek, "Size bunları bir siyasi olarak değil, eski bir işadamı olarak söylüyorum. Türkiye, 2009 krizinde, eğer 2001 siyasetiyle girmiş olsaydı, ülkenin iki yakası bir araya gelmezdi. Ülkede bütçe açıkları, iki haneli rakamlardaydı. Merkez Bankası’nın gecelik yüzde 43 faiz uyguladığını hatırlıyor musunuz? Şimdi yıllık yüzde 6 civarında. Türkiye 8.5 yılda bu kadar büyük bir ekonomiye gelebilir miydi? Bunu kimse hayal bile edemezdi. Bugün Merkez Bankasının kasasında 94 milyar dolar döviz var. Biz MHP, ANAP ve DSP koalisyonunun borcunu kapattık. Küçük bir miktar kaldı. İstesek onu bile kapatırız ama şartlar oluşacak. Artık Türkiye kendisine yeter haline geldi. Ama hala birileri Türkiye’yi eski Türkiye zannediyor. Bugün hayatımın en mutlu gününü yaşıyorum. Ben IMF karşıtı değilim. Ben IMF’ye el açanlara karşı oldum" dedi.

  Türkiye, işadamlarına ve sanayicilerine sonuna kadar inanıp, güvendiklerini kaydeden Çağlayan, "Türkiye’nin şu anda gideceği yönü çok rahat kestiriyoruz. Bu ülkeye hizmet eden herkesten Allah razı olsun. hepsinin başımızın üstünde yeri var. Ama Türkiye özel sektörün ve hükümetin bu kadar uyumlu çalıştığını bu dönemde gördü. Türkiye’nin vergi ödeyenleri, yatırım yapanlarının yanında olmak bizim temel görevimiz. Türkiye, 8.5 yılda ne yaptıysa, siyasi istikrar sayesinde yaptı. İşini bilen ve işini en iyi yapan bir yapıya sahibiz. Bu siyasi istikrar da Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Bir taraftan faizi indireceksin, bir yandan da paranın yanından 6 sıfır atacaksın. Bu 6 sıfırı indirmek kolay değil. Milli geliri 4 kat artırdık, enflasyonu düşürdük. Bunlar kolay işler değil. Ama biz başardık. İhracatımız iyi gidiyor. Allah kısmet ederse, yıl sonunda 132 milyar dolar ihracat rekorunu aşacağız ve yeni rekora imza atacağız" diye konuştu.

  Türkiye’nin genç nüfusunun dünya ve Avrupa için önemli bir potansiyel olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Başbakanımız en az 3 çocuk yapın diye boşuna söylemiyor. Biz önümüzdeki süreçte genç nesilimiz sayesinde büyümemizi hızlandıracağız. Avrupa’nın genç nüfusu yok. Genç nüfusu daha fazla yararlanabilmek için önemli projelerimiz var. İlerleyen süreçte tüm dünyanın ekonomisinde Türk gençleri yer alacak. Bizim en büyük avantajlarımızdan birisi, gençlerimiz. Onları iyi yönlendirmeye çalışacağız" dedi.

  Çukurova yöresinin Türkiye’nin önemli bir merkezi haline geleceğini söyleyen Bakan Çağlayan, "Çukurova, ticaretin ilkokuludur. Ticaret ilk buradan başlamıştır. Mersin, sadece Akdeniz’in değil, tüm dünyanın merkezi olacak. Akdeniz Oyunları da bunun bir tetikleyicisi olacak. Önümüzdeki hafta Tarsus-Kazanlı Projesi’yle ilgili de açıklama yapacağız. Allah Mersin’e özel bir turizm dokusu vermiş. Hükümet olarak bu güzelliği ve özelliği ortaya çıkaracağız. Buraya yatırımcılar akacak. Çukurova Havaalanı’nın bu yıl ihalesi yapılacak. Yap-işlet-devret modeliyle 2 yıla kadar Çukurova Havalimanı’nı da hizmete açacağız. Bu bölgenin uluslararası bir fuar alanına sahip olması lazım. Ne Adana’nın, ne de Mersin’in böyle tam anlamıyla uluslararası fuarı yok. Bunu halletmemiz lazım. Bu bölgeyi en iyi turizm cenneti, yatırım ve ticaretin merkezi haline getirmemiz için hiç bir engelimiz yok"diye sözlerini tamamladı. Zafer Çağlayan konuşmasının ardından MÜSİAD’ın çalışmalarına destek verenlere plaket verdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı