Çağlayan: 27 yıllık sanayiciyim, başarı için uygun faiz ve kur yapısı gerekiyor

Hürriyet Haber
18.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası’nın bulgularına ‘27 yıllık sanayici’ olarak karşı çıkan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sanayicinin ‘beceriksizlikten’ ithalatçı olmadığını savunurken, “Merkez Bankası zamanında tedbir alsa, uygun faiz ve kur yapısı sağlaması ihracatçımızı başarılı kılacaktı” dedi.

MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın ithalatla ilgili sözlerine karşı çıkan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk sanayicisinin ‘beceriksizlikten’ değil, şartlar zorladığı için ithalata yönelmek zorunda kaldığını savundu. ‘27 yıllık bir sanayici olarak Merkez’in bulgularına katılamayacağını’ söyleyen Çağlayan, ihracatın ve sanayinin başarısı için, Merkez Bankası gibi kurum ve kuruluşların zamanında tedbir almasını, uygun faiz ve kur yapısını oluşturması gerektiğini vurguladı.
Katılmam mümkün değil
Merkez Bankası’nın düzenlediği konferansa katılan Çağlayan, bankanın dış ticarete ilişkin hazırlanan raporunda, “kaliteli ara ve yatırım malı kullanma ihtiyacının ithalatı artırdığı” ifadesine karşı çıkarak, şunları söyledi: “Benim 27 yıllık sanayicilik yapmış biri olarak buna katılmam mümkün değil. Burada bizim sorunumuzun acaba mal kalitesinden mi, yoksa finansman sorunu başta olmak üzere başka problemlerden mi kaynaklandığını çok iyi analiz etmek gerekiyor. Ben Türk sanayicisinin gelmiş olduğu seviyeyi son derece önemli buluyorum. Türkiye emek yoğun sistemden teknoloji yoğun sisteme döndü. Bunu, Türkiye’de üretilen malın kalitesizliği değil, kesinlikle Türk sanayicisine yeterince bankalar tarafından verilmeyen finansman desteğinin arkalarında olmadığı açısından değerlendiriyorum.”
Uygun faiz ve kur yapısı
Bankaların sanayicileri ve ihracatçıyı daha fazla desteklemesi, finansman aktarması ve bu desteğin yüksek faizlerle değil düşük faizlerle gerçekleştirilmesi durumunda Türk sanayicisine ciddi anlamda katkı sağlanacağını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu: “Özellikle Merkez Bankası gibi çok önemli kurumların ve kurulların, onların önünü açacak tedbirleri zamanında alması, onlara uygun faiz ve kur yapısı sağlaması, ümit ediyorum ki ihracatımızı ve sanayimizi çok başarılı kılacaktır.”
Bu kurla rekabet edilemez
Böyle bir kur rakamıyla ihracatçıların kolay rekabet edemeyeceğini, bu noktada bunun Türkiye’deki sanayi yapısını ister istemez ithalata kaydıracağı konusunu hem sanayiciliği hem de bakanlığı döneminde dile getirdiğini hatırlatan Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti: “Ucuz ithalatın olduğu yerde, Türk sanayicisinin dışardaki ürünle rekabet etmesi mümkün değil. Böyle bir ortamda Türk ihracatı da ithalata yönelmek zorunda kaldı. Bu, Türk sanayicisinin beceriksizliğini ortaya çıkaran bir durum değil. Türk sanayicisinin kur karşısındaki probleminin ve ithalata yönelmesinin ortaya çıkardığı durumlardan biri. Bununla ilgili politikalarımızı da buna dikkat ederek yapmamız gerekir.”

Avrupa pazarındaki kayıp 32 milyar doları bulacak

ZAFER Çağlayan, Türkiye’nin 2008’in ilk 9 ayında Avrupa’ya 54 milyar dolar ihracat yaptığını, bu yılın aynı döneminde ise ihracatın 32 milyar dolara düştüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Dolayısıyla Avrupa pazarlarında 22 milyar dolarlık ihracat kaybı oldu. Yıl sonu itibarıyla Avrupa pazarlarındaki ihracat kaybı 32 milyar dolar civarında olacak. İhracatta değer bazındaki azalış, miktar bazındaki azalıştan çok daha fazla. Bu nedenle ihracatçı kur ve emtia fiyatları konusunda zaman zaman telaş ediyor.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı