"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Çağlar ötesinden gelen eski bir dost: Bakır

Eski bakır kapların koleksiyoncuları arttı, bit pazarına nur yağdı. Tavan aralarından, kilerden eski bakırlar toplanıyor, atılanlar, verilenler için ahlanıp vahlanılıyor artık.

Bakırın gözden düşmesinin nedeni, yerine ondan daha iyi bir teknolojinin gelmesi değil, biraz da kalaylanmadan kullanılamaması. Bakırı tahtından indiren ne yazık ki alüminyum. Gerçi onun da zararları anlaşıldı ve alüminyum kaplar mutfaklarımızdan yollandı.. Belki bakırla aynı akıbeti paylaştı diye düşünülebilir ama, bakır döndü, alüminyum ise dönmemek üzere aramızdan ayrıldı. Ama o dönem yerini tekrar bakıra değil, çeliğe bırakmıştı. Bakır ve çelik şimdi birbirlerinin alanlarını ihlal etmeden aynı mutfakta görev paylaşımındalar.

İnce noktalar

Köfte hazırlarken harcın içine yumurta sarısı yerine birkaç damla zeytinyağı damlatmanız köftenin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.


Beğendili kuzu kebabı

6 kişilik

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi 50 dakika

Malzeme listesi

500 gr kuzu kuş başı et

8 adet orta boy patlıcan

2 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı un

2 çay kaşığı tuz, karabiber

1 adet orta boy kuru soğan

1 su bardağı süt

3 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri

1 yemek kaşığı domates salçası

2 adet orta boy domates (rendelenmiş)

2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz

Patlıcanları yıkayıp kuruladıktan sonra, fırın tepsisinde, ocağın üzerinde ya da kömür ateşinde çevirerek közleyin. Akan suyun altına kabuklarını soyup kararmamaları için limonlu suda bekletin. 1 yemek kaşığı tereyağını geniş bir tencereye koyup patlıcanları üzerine aktarın. . Çatalla 5-6 dakika karıştırarak patlıcanların tel tel olmasını sağlayın. Üzerine 1 yemek kaşığı un ve tuzu ilave edip 2-3 dakika daha karıştırdıktan sonra kaşar peynirini ekleyin. Sürekli karıştırarak bir yandan da sütü yavaş yavaş aktarıp 2-3 dakika daha pişirin. Öte yandan, etleri ve kalan 1 yemek kaşığı tereyağını orta boy bir tencereye koyarak tuz ve karabiberi ilave edin. Yemeklik incecik doğradığınız soğanı da katıp 5-6 dakika daha kavurun. Üzerine domates salçası ve domates rendesini de ekleyip 2-3 dakika pişirin. 3 bardak suyu tencereye aktarıp etleri orta ısılı ateşte, yumuşayıncaya kadar, 30 dakika pişirin. Beğendiyi ılıkken servis tabağına yerleştirin. Üzerine kuzu etlerini de sıcakken aktarın. İnce kıyılmış maydanozla süsleyerek servise sunun.

Bezelyeli pilav

4 kişilik

Hazırlama süresi 10 dakika

Pişirme süresi

20 dakika


Malzeme listesi

2 su bardağı pirinç

3 su bardağı sıcak su

1 su bardağı dondurulmuş bezelye

1 çay kaşığı tuz, karabiber

3 yemek kaşığı zeytinyağı

Önce, pirinci, 1 tatlı kaşığı tuz attığınız bol sıcak suda 30 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayıp süzün. Öte yandan, zeytinyağı ve sıcak suyu pilav tenceresine aktarıp tuz ve karabiberi de ekleyerek suyu kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca, pirinci, karıştırarak ilave edin. Dondurulmuş bezelyeyi de katarak birkaç kez karıştırın. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte, pirinçler suyunu çekinceye kadar pişirip ocaktan alın. Yaklaşık 10-15 dakika dinlendirdiğiniz pilavı tahta bir kaşıkla karıştırdıktan sonra servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI