Gündem Haberleri

  Çağlar’ın ’Yasemin’ine 13.5 milyon YTL verdiler

  Hürriyet Haber
  25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TMSF’nin satışa çıkardığı Cavit Çağlar’ın Bursa’daki Yasemin Mensucat’ına ait fabrikaya 13.5 milyon YTL’yle en yüksek teklifi Reysaş-Faik Çelik ortaklığı verdi.

  Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, "Fabrika yerini belki depo olarak kullanırız" dedi.

  TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), gayrimenkul satışlarına devam ediyor. Önceki gün "ünlü edebiyatçı Halide Edip Adıvar’ın yaşadığı köşk" olarak tanınan Hüsiyen Avni Paşa Korusu’nu, 28.2 milyon YTL’ye Cengiz İnşaat’a ihale eden TMSF, dün de Cavit Çağlar’ın eski iki fabrikasını satışa çıkardı. Cavit Çağlar’ın borçlarının tasfiyesi kapsamında el koyduğu Bursa’da kurulu Yasemin Mensucat’a ait fabrika, ikinci ihalede KDV hariç 13.5 milyon YTL bedelle Reysaş Lojistik A.Ş. ile Faik Çelik Holding ortaklının olurken, Aksoylar Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait fabrikaya ise alıcı çıkmadı.

  KIZININ ADINI TAŞIYORDU: Cavit Çağlar’ın kızının adına kurduğu Yasemin Mensucat’ın fabrikasını, Bursa’da Beyçelik markası ile tanınan Faik Çelik Holding ile ortak olarak alan Reysaş Lojistik’ten İMKB’ye de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 65 bin 484 metrekarelik işletme alanı üzerinde 29 bin 454 metrekarelik kapalı alanı bulunan gayrimenkul için, TMSF’ye 1 milyan 483 bin 500 YTL tutarındaki teminat mektubunun verildiği belirtildi. Reysaş yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, bu satın almada neden Faik Çelik Holding ile ortaklık yaptığı sorusuna "Beyçelik Bursa’nın en önde şirketlerinden biri. Bursa’da bir yatırım yaparken, oradan bir ortağımızın olmasının doğru olacağını düşündük" yanıtını verdi.

  DEPO OLARAK KULLANILABİLİR: Durmuş Döven, bu fabrikayı nasıl değerlendirecekleri konusunda ise şunları söyledi: "Reysaş olarak, lojistiğin hemen her alanında büyümeye devam ediyoruz, gemi ve tren yatırımlarımızla bu sektörün hemen her alanında hizmet veriyoruz. Türkiye’nin en çok tren vagonuna sahip şirketiyiz. Bizim aynı zamanda çok sayıda istasyonumuz ve depomuz var. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bütün fındık deposu yatırımlarını biz yapıyoruz. Aldığımız fabrikanın da bir bölümü mevcut haliyle depo olarak kullanılıyor. Ortağımızla oturup karar vereceğiz ama biz de o amaçla kullanabiliriz. Organize sanayi bölgelerinin bir yönetmeliği var, ona bakıp, ona göre karar alacağız."

  BERKE SAHASINA TALİP ÇIKMADI: Bu arada dün aynı zamanda Berke Barajı sahasının satışına da çıkan TMSF’ye burası için herhangi bir talep gelmedi. Saha, Cuma günü aynı saatte ikinci kez açık artırmaya çıkarılacak. Gayrimenkulün yanı sıra dün 15 parça mücevheri de satışa çıkaran TMSF, buradan ise 10 bin 285 YTL gelir elde etti. Bu mücevherler arasında Sakıp Sabancı’nın fotoğrafının yer aldığı bir saatin bulunması da dikkat çekti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı