Çağlar: Bütün fabrikalarımı karşılıksız vermeye hazırım

Hürriyet Haber
29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Interbank elinden gittikten sonra haciz dalgasından bunalan Cavit Çağlar, ‘‘Sahibi olduğumuz fabrikaların çalıştırılması şartıyla bütün varlığımızı bedelsiz olarak devretmeye hazırız’’ dedi.

Bursa Milletvekili işadamı Cavit Çağlar, sahibi olduğu Interbank'ı Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu'na devrettikten sonra karşılaştığı haciz dalgası üzerine, ‘‘Bıraksınlar haczi, oturup anlaşalım, bütün tesislerimi bedelsiz vermeye hazırım. Benim için önemli olan Türkiye'nin malı olan bu fabrikaların çalışmasıdır. Bu fabrikalar demir ve beton yığını olmasın’’ dedi.

Gerek Interbank'tan, gerekse diğer bankalardan aldığı kredilerin tamamını Bursa'daki fabrikalarında yatırıma dönüştürdüğünü vurgulayan Cavit Çağlar, ‘‘Ben paraları alıp yurt dışına götürmüş değilim. Dışarıya götürdüğümüz hiçbirşey yok. Bütün yatırımlarım Bursa'da. İsteyen gelir görür. Aldığım her kuruş kredinin karşılığı fazlasıyla var’’ diye konuştu.

Kendisinin en büyük hatasının, ‘‘yatırım yapıp, istihdam yaratmak olduğunu’’ savunan Çağlar, şöyle konuştu: ‘‘Çok hızlı yatırımlar yaptık. İsteyen gelip görsün. Bursa'daki fabrikalarımızın hepsi 98 model. Pırıl pırıl fabrikalar. Bugün bu fabrikaların tamamı 4-5 milyar dolara yapılamaz. Tam yatırım ortamında dünya krize girdi. Bu kriz bizi de içine aldı. Interbank da likidite yetersizliğinden sıkıntıya girdi. Başta Interbank olmak üzere, şimdi bankalar haciz girişimlerine başladılar. Haciz bence yanlış iş. Önemli olan bu pırıl pırıl tesisleri çalıştırmaktır. Oturalım, konuşalım bankaların bulacağı bir formülle bu bankalar çalıştırılsın. Hacizlerle bu fabrikaların hepsi demir ve beton yığınına döner, yokolup gider. Bunu yapmayalım.’’

16 BİN 500 İŞÇİ VAR

Nergis Holding'e bağlı Nergis, Yeşim, Sifaş ve Polylen'de toplam 16 bin 500 kişinin bordrolu olarak çalıştığını hatırlatan Çağlar, şunları söyledi: ‘‘Bu işçilerin hepsinin SSK primi kuruşu kuruşuna ödenmiştir, ödeniyor da. Bu şirketlerimin ve ailemizin devlete tek kuruş vergi borcu yoktur. Son üç yıldır da Bursa'da vergi şampiyonu oluyoruz. Yani, anlatmak istediğim, bu fabrikalar iş yapar, devlete kazandırır. Bu fabrikaları durdurmak, 16 bin 500 kişinin sokağa atılması anlamına gelir. Şu anda 7 bin 500 işçimiz ücretli izinde. Ama nereye kadar dayanabiliriz bilemem. Sonuçta bu izin ücretsiz hale de gelebilir. Halihazırda sadece Yeşim Tekstil çalışıyor. Diğer fabrikalarda üretim durdu. Nergis Grubu olarak üç yılda 1 milyar dolarlık ihracat yapmışız. Grubumuz yılda 700-800 milyon dolar ihracat yapacak aşamaya gelmiş.’’

KONKORDATO YAPMADIK

Fabrikaların durması halinde dişlinin kırılacağını, sosyal patlama yaşanabileceğini ifade eden Cavit Çağlar, sözlerini şöyle tamamladı:

‘‘Ben başkaları gibi konkordatoya sarılmadım. İstiyorum ki sahip olduğum tesisler çalışsın. Buraya benim, dayımın, aile fertlerimizin sahip olması önemli değil. Biz herşeyimizi bila bedel devretmeye hazırız. Gerekirse ben bu fabrikalarda memur olarak çalışırım. Ben bu tesislere 32 yılımı verdim.’’

Politika düşünemiyorum

Cavit Çağlar, ‘‘Sizin politik bir kişiliğiniz var. Halen Bursa bağımsız milletvekilisiniz. Önümüzde seçimler de var. Başınıza gelen bu olaylardan sonra yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?’’ şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

‘‘Şu anda politika düşünecek halde değilim. Benim tüm düşüncem şu anda Bursa'ya dolasıyısıyla Türkiye'ye büyük katkısı olan fabrikaların çalıştırılmasının formülünü bulmak.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı