« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çağla Kubat'ın hedefi ilk 3'e girmek

Milli sörfçü Çağla Kubat, ilk kez geçen yıl katıldığı Dünya Slalom Windsurf Şampiyonası'na, 13-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında şampiyonanın bir ayağının da gerçekleştirileceği Çeşme Alaçatı'da iddialı şekilde hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bir televizyon kanalında yayınlanan 'Sağır Oda' adlı dizideki rolünü, şampiyonaya hazırlanabilmek için mayıs ayında senaryo ile uyumlu şekilde bırakan Kubat, “Home Store” firmasının sponsorluğunda yarışacağı şampiyonada ilk 3'e girmeyi hedeflediğini bildirdi.

Milli sörfçü, şampiyona için antrenmanlarını sürdürdüğü Alaçatı sahillerinde yaptığı açıklamada, üç ayaktan oluşan ve dünyanın bu alanda en ünlü sporcularının yarışacağı dünya şampiyonasının bir ayağının Türkiye'de gerçekleştirilecek olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Böylesi büyük bir organizasyonunun gerçekleştirilebilmesi için çok büyük bir bütçenin ayrılması gerektiğini belirten Kubat, bu bütçeyi sponsor olarak karşılayan Pegasus Havayolları'na teşekkür etti.

Kubat, dünya şampiyonasının bir ayağının Türkiye'de yapılacak olmasının kendisi ve diğer tüm Türk sporcular için inanılmaz bir tecrübe olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
“İspanya'da ve Fransa'daki diğer iki ayağa da giderek yarışacağım, ama benim için bir ayağın burada olması büyük bir avantaj oldu. Bir tanesinde ülkemde yarışacağım. Hedefim ilk 3'e girmek. Mutlaka derece almak istiyorum bu sene. Geçen sene ilk şampiyonamda 6'ncı oldum, o da benim için iyiydi, ama bu seneki hedefim biraz daha yükseklerde ve ilk 3 içinde olmak. Bunun için de mayıs ayından bu yana, hatta kış aylarında bile Çeşme'ye gidip geldim. Çok sık olmamakla birlikte diziyle birlikte yürüttüm. Şimdi mayıs ayından bu yana sürekli buradayım. Datça'da da antrenman yaptım, farklı denizleri tanımak anlamında, Bodrum'da da yaptım, ama genellikle Alaçatı'da çalışmalarımı sürdürdüm. Nazar değmesin şimdilik her şey çok iyi gidiyor. Yine üç ayaktan oluşan Türkiye Şampiyonası'nda Datça'dakinde beklediğim birinciliği aldım. Şimdi bu haftaki Çeşme ayağı var. Onun biraz heyecanı var üzerimde, ama tabii ki bu sene benim hedefimde dünya şampiyonası var. Türkiye şampiyonluğu 3 senedir zaten gelen bir şey, onun zaten olması gerektiğini düşünüyorum. Artık kendimi dünya şampiyonasına kitlemiş vaziyetteyim.”
Kubat, şampiyonada yurt dışındaki rakiplerinin çok kuvvetli olduğunu, ama kendisini hedeflerini başaracak güçte hissettiğini ifade etti.

Şampiyonada, rüzgar sörfüne Karin Jaggi gibi DVD'den görüntülerini izleyerek öğrenmeye başladığı çok güçlü sporcularla birlikte yarıştığını dile getiren Kubat, “Geçen şampiyonada gördüm ki, ben de bu süreçte kendimi geliştirmişim, onlara yakın yarışıyordum. Şimdi daha da geliştirdim. Bir de burada hep genelde erkek sporcularla antrenman yapıyorum, onlar çok daha hızlılar ve iyiler. Onların arasında daha da bir aşama kaydettiğimi düşünüyorum. Yani olmayacak diye bir şey yok. Kendime bu sene çok güveniyorum” diye konuştu.

2 YIL SONRA YARIŞLARI BIRAKMAYI PLANLIYOR

Kubat, rüzgar sörfünün Türkiye'de henüz hak etiği yerde olmamakla birlikte son 4-5 yıldır büyük bir gelişim gösterdiğini kaydetti.

Bu noktada, Alaçatı'da kendi adını duyarak bu spora başlayan küçük kız çocuklarını görmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Kubat, şöyle konuştu:
“Benim ismimle de buraya gelen çok sayıda kız çocuğu var. Bu beni çok mutlu ediyor. Beni örnek aldığını söyleyip, beni geçmek için çalışmalarına başladığını söyleyen. Buna çok seviniyorum. Zaten ben de önümüzdeki seneden itibaren çocukları yetiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü artık profesyonel yarışmayı iki seneye kadar bırakırım diye düşünüyorum. Ondan sonrasında artık ben de birilerini dünya şampiyonu yapıp o dereceleri getirecek düzeyde yetiştirmek istiyorum.”

SPORDA BAŞARI İÇİN FİRMALARA ÇAĞRI

Kubat, rüzgar sörfü de dahil tüm spor dallarının gelişimi için sponsor desteğinin büyük önem taşıdığını belirtti.
Türkiye'nin, çok uygun şartlara sahip olmasına rağmen sporculara yeterli maddi desteğin sağlanamamasından dolayı bir çok spor dalında geri kaldığını dile getiren Kubat, şunları kaydetti:
"Bu desteğe ihtiyaç var. Sponsorları buralara gelmelerini, sadece rüzgar sörfü değil, pek çok spor dalı var. Başarılı gençlerin yetiştirildiği bu yerlere yakın olmalarını, izlemelerini, sponsorluk yapmalarını istiyorum. Çünkü ülkemizin sporda ne kadar başarılı olursa turizmde de kendini o kadar tanıtacağını düşünüyorum. Bunların hepsi bir birinin içinde. Bu bir taraftan da ülkenin tanıtımı."

Bunları da Beğenebilirsiniz