İZMİR HABERLERİ

Çağımızın hastalığı, 'Parkinson'

DHA
09.04.2016 - 11:24Son Güncelleme :
DHA

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Kurt İncesu, parkinson hastalığına neden olan pek çok genetik ve çevresel faktörün olduğunu, tarım ilaçlarına maruz kalmak ve kuyu suyu kullanımının da, bu rahatsızlıkta önemli yer tutan çevresel etkiler arasında yer aldığını ifade etti.

Parkinson'un belirtileri konusunda bilgi veren Prof. Dr. İncesu; “Ellerde titremenin olması, yüz ifadesinin donması, göz kırpmasının azalması, orta yaşta ortaya çıkan ve nedeni belirlenemeyen kabızlık, bizim için önemli bulgular. Bazı hastalarda depresyon öncü bir bulgu olabiliyor. Parkinson hastalarında, gece canlı rüya görme, uykuda hareket etme, hareketlerde yavaşlama, koku alma duyusunda bozukluk meydana gelebiliyor. Hücreler kaybedildikçe bulgular ortaya çıkıyor. Yüz ifadesi donuklaşıyor, mimikler azalıyor, konuşma bozuluyor, monoton, vurgusuz bir konuşma ortaya çıkıyor. Hastalık ilerledikçe, zihinsel fonksiyonlarda bozulma, unutkanlık ekleniyor" dedi.

Parkinson hastalığının en kötü taraflarından birinin bir önleminin olmaması olarak açıklayan Prof. Dr. İncesu, "Hücre azalması yüzde 70-80 seviyesine geldikten sonra klinik bulgular ortaya çıkıyor. Yani tanı konulmadan önce hastalık çoktan başlamış oluyor. Kök hücre tedavileri gibi yapılan bir grup ileri çalışmaları var. Ancak bu çalışmalar kullanılabilir durumda odeğil, İlaç, iğne, beyine pil takma, fizik tedavi gibi yöntemlerle, hastaları normal yaşamını sürdürecek bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Fakat ne yazık ki henüz; hastalığı saptanan aşamada durduracak veya hücrelerin yeniden canlanmasını sağlayacak bir yöntem bulunamadı.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çağımızın hastalığı, 'Parkinson' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Nisan 2016 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çağımızın hastalığı, 'Parkinson' haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:04
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı