"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Çağdaş Sanat Müzesi'ne bir adım daha

Doğan HIZLAN

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 'Müzesini Düşleyen Sergi'yi gezdim.

Özgün baskılardan oluşan bu sergi, ilerde kurulacak bir çağdaş sanat müzesine mekán arayışlarına bizi biraz daha yaklaştırıyor.

Sergi girişimi Mustafa Aslıer'in Dekan Hüsamettin Koçan'a gönderdiği bir mektupla başlamış.

Bir çok sanatçının özgün baskısının üniversitede bulunduğuna dair bu mektubun kıvılcımıyla da böyle bir sergi açılmış.

Sergi kataloğununu başındaki 'Sunuş'ta Marmara Üniversitesi Rektörü Ömer Faruk Batırel'in sergi ve katalogla ilgili bir tanıtım yazısı var.

Hüsamettin Koçan, 'Müzesini Düşlemek' yazısını şöyle bitiriyor:

‘‘Müzesini Düşleyen Sergi artık bir düş değildir. En kısa sürede kendi mekánına kavuşabilmeyi hakkettiğine inandığımız bu sergi müzeleşirken, 2000 yılına sanatçıların onurlu bir armağanı olacaktır.’’

Doksan sanatçının özgün baskıları, Türk resminin genel çizgisini ziyaretçilere sunuyor.

Hiç kuşkusuz bu belli bir mekanda sürekli sergilenirse ve zenginleşitrilirse, Çağdaş Sanat Müzesi gelişir, zenginleşir.

Özgün baskıların bir başka özelliği de; orijinallerini alamayan resim meraklılarının koleksiyonlarına, duvarlarına resmin ulaşmasıdır.

Özgün baskıların, zevki çok, geliri az kişiler arasında, resim sanatının yaygınlaşması açısından önemli bir işlevi vardır.

* * *

ÇAĞDAŞ Sanat Müzesi için, yeri tartışılmayacak semt ve mekaán Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası'dır.

Çünkü bu modern müzeyi, müzeler semtinde açmak kadar rasyonel bir davranış tasavvur edilemez.

Güneş-kum turizminin kültür turizmine dönüştüğü günümüzde, yabancı ziyaretçilerin görmesini özellikle istediğim bir müzeyi buradan başka yerde düşünemem, düşünmek istemem.

Yıllar öncesinden hatırladığım kadarıyla, bu yapınını yüzölçümü müzenin genişliğine uygundur.

Binanın yüzölçümünün uygunluğu dışında, asıl önemli husus, Sultanahmet'teki müzelerin yanına, sanatımızı bugüne getiren bir çağdaş sanat müzesinin katılmasıdır.

Rektörlük Binası, Sultanahmet Meydanı'na bakan bir konumdadır. Biraz ötesinde Türk-İslám Eserleri Müzesi vardır. Ayrıca Sultanahmet Meydanı'nın turistik açıdan uygunluğunu yazmanın, savunmanın, ispatlamanın anlamsızlığını bilirsiniz.

Yerli ziyaretçileri, öğrencileri düşünüyorum elbette. Oradaki müzeleri görmeye geldiklerinde, burayı da gezeceklerdir. Dündan bugüne, geçmişten çağdaşlığa doğru bir yol alacaklardır.

Özellikle, yabancı ziyaretçiler, bir rehberin öncülüğünde orayı gezerken, bu müzeyi de paket program içinde görebileceklerdir.

Ayrı, uzak bir semtteki müzeye ulaşmak onlar için kolay olmayacaktır.

* * *

DİLEĞİM, Çağdaş Sanat Müzesi'ni, müzeler semti Sultanhamet'teki binasında hepimizin gezebilmesi.X