Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çağdaş Hukukçular Derneği grizu faciası için müdahil olmak istedi

  Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK / DHA
  24 Mayıs 2010 - 17:09Son Güncelleme : 24 Mayıs 2010 - 17:16

  ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TKK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen grizu faciası nedeniyle başlatılan soruşturmaya ve açılacak kamu davasına müdahil olarak katılmak için başvurdu.

  Dernek üyesi 15 avukat, Zonguldak Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı, son facianın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi ‘kader' değil, düşük ücret ve yoğun emek sömürüsüne dayanan iş güvenliğinden yoksun taşeronlaşma sonucunda işlenen bir cinayet olduğunu savundu. Kozağaçlı, “Bu cinayetlerin baş sorumluları, iş güvenliğinden yoksun, denetimsiz ve kuralsız çalışan taşeronlar ve taşeronlaşmayı engellemekle yükümlü olduğu halde, taşeronlaşmanın önünü açarak destekleyen, bu kan denizini besleyen siyasi iktidardır” dedi.

  30 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlaması sorumlularının önceki iş cinayetlerinde olduğu gibi cezasız kalmaması, hak ettikleri cezalara çarptırılmaları, adeletin sağlanması için, dernek olarak soruşturma ve kovuşturma sürecine müdahale talebinde bulunduklarını belirten Kozağaçlı, şöyle devam etti: “Delillerin toplanması ve karartılmasına karşı gerekli önlemlerin ivedilikle alınması, bu bağlamda olayda sorumluluğu bulunanların görevden uzaklaştırılmaları için gerekli işlemlerin bir an önce başlatılmasını, kamu vicdanı ve toplumsal adalet duygusunun sağlanması açısından sorumluların tutuklanmalarını talep ediyoruz.”

  Kozağaçlı, hayatını kaybeden 30 madencinin aileleriyle de görüşerek ücretsiz avukatlıklarını üstleneceklerini söyledi. Kozağaçlı, basın açıklaması ardından yanındaki avukatlarla dilekçeyi soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’na teslim etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı