Çağdaş Değerlemeciler seçime hazır

Hürriyet Haber
25.05.2010 - 13:59 | Son Güncelleme:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları, 26 Mayıs 2010 Çarşamba günü İstanbul Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde ilki gerçekleştirilecek olan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Genel Kurulu’nu heyecanla bekliyor.

Mortgage Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra çok popüler bir meslek haline gelen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Birliğine kavuşuyor. 26 Mayıs Çarşamba günü yapılacak olan ilk genel kurulda 50’nin üzerinde adayın yarışması bekleniyor. Bir tanesi SPK’nın belirleyeceği kişi olmak üzere 7 Yönetim Kurulu üyesi ile 3 Denetleme Kurulu üyesinin seçileceği Genel Kurula liste olarak giren tek grup Çağdaş Değerleme Uzmanları olacak. Diğer adayların bireysel aday olduğu seçimlerde ekip ruhunu ortaya koyan Çağdaş Değerleme Uzmanlarının seçilme şansının yüksek olduğu ifade ediliyor.

Hedeflerini, ilkelerini ve adaylarını sektördeki tüm Değerleme Uzmanları ile paylaşan Çağdaş Değerleme Uzmanları Grubu, uzmanların büyük bir çoğunluğunun desteğini almış durumda. Özellikle sektörde çalışan değerleme uzmanlarının çalışma koşullarının iyeleştirilmesi ve özlük haklarının istenilen seviyeye ulaştırılması alanında mücadele edeceğini ilan eden grubun adayları şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim Kurulu Adayları: Dr. Erdal Köktürk, Erbil Töre, Selma Sökmen, Mehmet Hışır, Musatafa Hacısalihoğlu, Macit Öncel

Denetleme Kurulu Adayları: Nazan Özbaydar, Zülfü Yaşar Hazır, Aydın Yücel

Çağdaş Değerleme Uzmanlarının başlıca hedefleri şunlar:

• Değerleme uzmanlarının işverenlerle imzalayacakları sözleşmelerin tek tip olarak oluşturulması ve uzmanlara ödenmesi gereken en az ücret tarifesinin belirlenmesi,
• Şirketlerin nitelikli ve doğru rapor üretebilmeleri adına, rapor hazırlama sürelerinin ve rapor ücretlerinin standartlarının oluşturulması,
• Uzmanların bağımsızlıklarını ve onurlarını koruyucu önlemlerin alınması,
• Bankaların konut kredilerine yönelik ekspertiz çalışmalarındaki rekabetin ve tekelleşmenin önlenmesi,
• Kamu kurumlarındaki verilere ulaşmada yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması,
• Rapor formatlarının ortaklaştırılması,
• Eğitim ve kurumsallaşma konularında çalışmalar yapılması,

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı