Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çağdaş Avukatlar'da iki aday yarışacak

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 2000 - 00:01

  İstanbul Barosu, kasım ayının ilk haftasında başkanını seçecek. Baro'nun sol kanadı olan Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Yücel Sayman, iki dönemdir Baro Başkanı. Şimdi Sayman'ın aynı gruptan bir rakibi var: Ergin Cinmen. Çağdaş Avukatlar Grubu, 28 Eylül'de yapacağı önseçimle genel kuruldaki başkan adayının Sayman mı, yoksa Cinmen mi olacağını belirleyecek.

  Ergin Cinmen

  Hukuk reformu zorlanmalı

  Ergin Cinmen, 1952 doğumlu. 1990-1992'de İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Bu dönemde baroyu temsilen CMUK Komisyonu çalışmalarına katıldı. 1992'de CMUK'ta yapılan değişikliklerde katkısı oldu. 1997'de Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi Sözcülüğü yaptı.

  Avukat Ergin Cinmen, Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan İstanbul Barosu Başkanlığı’na aday olmasının nedenini şöyle açıklıyor:

  ‘‘İstanbul Barosu gibi önemli bir kurumun kendi içine kapanmış, herhangi bir meslek örgütü olmaktan çıkıp etkili bir baskı grubu işlevi üstlenmesi gerektiği için.''

  Cinmen, adalet isteyen toplumun, güvensizlik içindeki avukatların kaygılarını dindirmek için güçlü bir baskı grubu oluşturmaları gerektiğini söylüyor. Mesleki sorunların çözümü ve hukuk ihlallerine karşı çıkabilmek için de üyeleriyle bütünleşmiş, diğer meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleriyle irtibatlı çalışan bir İstanbul Barosu'na ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

  Cinmen, İstanbul Barosu'ndaki en büyük eksikliğin, ‘‘Kimi seçersek seçelim, yapılabilecek çok şey yok'' önyargısının olduğunu anlatıyor. ‘‘Her katlanma, her vazgeçiş, her kolaya kaçma, bizi çözümsüzlüğe biraz daha yaklaştırıyor. Memnun değilsek koşulları değiştirmek zorundayız.''

  Avukat Ergin Cinmen, ‘‘Barolar hukuk reformunu zorlamalı'' diyor ve hedeflerini sıralıyor:

  12 Eylül Anayasası kaldırılmalı, çağdaş ve demokratik bir Anayasamız olmalı. 12 Eylül'ün sorumlulularının yargılanmasını önleyen geçici 15. madde ve sıkıyönetimin devamı olan DGM'ler kaldırılmalı.

  Düşünce ve ifade özgürlüğü tam olarak sağlanmalı. Ölüm cezasının kaldırılması için İstanbul Barosu çaba göstererek başarı sağlamalı.

  İşkenceye karşı her kesimden kişi ve kurumun aktif desteği sağlanmalı.

  F tipi ceza ve tutukevlerinin yapılış amacı tutuklu ve hükümlülerin tecritine yöneliktir. İstanbul Barosu, F tipi cezaevlerine var gücüyle karşı çıkmalıdır.

  İstanbul Barosu var gücüyle, protokol ve savunma hakkının hiçe sayıldığı Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında yapılan üçlü protokole karşı koymalıdır.

  Bütçeden yargıya ayrılan pay artırılmalıdır.

  Baro, etkinlikleri merkezden bölgelere kaydırmalı.

  İstanbul Barosu, diğer meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmalı. Kent hukukuna sahip çıkılması için mimarlar odası, şehir plancıları ve çevre örgütleriyle ortak çalışmalar yapılmalı. TBMM'deki tüm hukukçularla iletişim kurulmalı, siyasi iktidar ve siyasi partilerle temas kurulmalı.

  İstanbul Barosu kamuoyuna ulaşmak, bilgilendirmek için medyayla sağlıklı iletişim kurmak zorunda. Bu nedenle İstanbul Barosu Haber Ajansı kurulmalı.

  Yücel Sayman

  Delilleri savcı ve avukat toplasın

  Yücel Sayman, 1939 doğumlu. 1989'da Strasbourg Hukuk ve Siyasal bilimler Fakültesi'nde doktor unvanını, 1978'de de doçentlik unvanını aldı. 1963 yılından bu yana Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı öğretim üyesi. 1988-1992 yılları arasında İstanbul barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1991'den beri Uluslararası Avukatlar Birliği Başkan Danışmanı Yönetim kurulu üyesi ve bu birliğin ‘‘Kadının Statüsü Komisyonu'' Başkanı.

  İki dönemdir İstanbul Barosu Başkanlığını sürdüren Yücel Sayman, bugüne dek gerçekleştirdikleriyle, bundan sonraki hedeflerini anlatıyor.

  ‘‘Türkiye'deki yargılama faaliyeti sonunda kararı verenle, o karara giden süreçteki bütün yargılama faaliyetlerini yöneten aynı yargıç. Bir kişi ya da kurum, hem bizzat karar verir, hem de o karara giden bütün faaliyetleri bizzat yönetirse bunun adı demokrasi olmaz'' diyor.

  Bu nedenle yargılama faaliyetlerinin tarafsızlaştırılması gerektiğini söylüyor: ‘‘O zaman bir adil yargılamanın kapıları açılır.'' Yani yargıç delil toplamayacak, tanığa ya da sanığa soru sormayacak. Deliller yargıç tarafından değil, kollektif bir faaliyet sonucu savcı ve avukat tarafından toplanacak. Yargıç da kararını buna göre verecek.

  Sayman, böylelikle karara giden süreçte savunmanın etkin bir katılımının sağlanabileceğini söylüyor. ‘‘Bunun için avukatlığın kurum olarak yargıda yerini alması, avukatın delil toplama hakkı ve bunu sağlacak kamu gücünün bulunması, sınırlandırılmamış bir meslek sırrının olması gerekiyor.''

  Sayman, avukatın yargılama faaliyetine katılabilmesi için çapraz sorgu hakkının gelmesinin, duruşma sırasındaki tüm sözlerin, hareketlerin anında tutanaklara geçmesini sağlayacak ileri teknik steno sisteminin, işitsel ve görsel sistemin bulunmasının gerekli olduğunu söylüyor.

  Yücel Sayman, İstanbul Barosu'nun yaşlandıkça gençleştiğini söylüyor. ‘‘Yargılama sürecinde yargılama faaliyetinin yönetimine talibiz'' diyor ve bugüne kadar baroya getirdikleri yenilikleri sıralıyor.

  İstanbul Barosu Staj ve Kültür Merkezi, genç meslektaşlara avukatlık eğitimi ve ‘‘biz'' bilinci veriyor. Gençler yönetime katılıyor.

  CMUK Uygulama Servisi, İnsan Hakları Merkezi, Kadın Hakları Uygulama Merkezi, Çocuk Hakları Merkezi, Avukat Hakları Merkezi, Tüketici Hakları Merkezi avukatlık yaparak, hukuk siyaseti üreterek hak arama, hukuku yaratma mücadelesinde temel kurumlar olarak yapılanıyor.

  İstanbul Barosu Bilimsel Araştırma ve Uygulama Enstitüsü'nü kuruyoruz. Bilimsel özerkliği, ayrı binası, kütüphanesi olan bir enstitü. Burada yargının savunmanın, avukatlığın, avukat haklarının bilimsel ve kuramsal temelleri tesis edilecek. Üniversitelerde yapılan yüksek lisans ve doktoraların araştırmaları burada yapılabilecek. Gençler dergi çıkararak, kitap yazarak bilimselliğin temeli atılacak. Bunu yargılama faaliyetinin yönetimine talip olabilmek için oluşturduk.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı