MALATYA HABERLERİ

Çağdaş Avukatlar Derneği’ne Basın Açıklaması Yasağı

IHA
01.09.2015 - 13:48Son Güncelleme : 01.09.2015 - 13:49

ÇAĞDAŞ AVUKATLAR DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

IHA

1 Eylül Dünya Barış günü ve aynı zamanda adli yılın başlaması nedeniyle Çağdaş Avukatlar Derneği üyeleri Malatya Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi ancak Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz’ın basın açıklamasına izin vermediği ileri sürüldü. Bunun üzerine dernek üyeleri adliye binasının dışında açıklama yaptı.
Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği üyeleri tarafından Adli yılın başlaması ve aynı zamanda 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptılar. Dernek Başkanı Yusuf Sürücü, Malatya Barosu’na bağlı yaklaşık 70 üyesi bulunan bir sivil toplum örgütü olduklarını belirterek hukuk ve kurallar çerçevesinde yeni adlı yılın başlangıcı ve 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla adliye önünde basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi. Nezaketen Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz’dan adliye önünde basın açıklaması için görüştüklerini ancak Başsavcının hiçbir gerekçe göstermeden izin vermediğini belirten Sürücü, “Bu bizleri son derece üzmüştür. Biz her şeyden önce temel uğraşı alanı ve amacı hukuk devletinin gerekleri doğrultusunda bir mücadele vermek, Türkiye’de hukuk ihlalleri noktasında bunların giderilmesi konusunda toplumun beklentilerine uygun şekilde adımlar atmak üzere mücadele eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yeni adli yılın Malatya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Bugün biz basın açıklamamızı adliye sınırları içerisinde yapmak istemiştik ama hoş olmayan bir tavırla karşılaştık Sayın Başsavcımızın bu tavrını gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.
Daha sonra Çağdaş Avukatlar Derneği adına yönetim kurulu üyesi Ayten Demirtaş basın açıklamasını okudu. 2015-2016 adli yılının hak ve özgürlüklerin ihlal edilmediği, barış ve adaletin sağlanabildiği bir yıl olmasını dilediklerini belirten Demirtaş, “Bugün aynı zamanda 1 Eylül Dünya Barış günü. Ülkemizde son zamanlarda artan şiddet olayları ve yanı başımızdaki komşu ülkelerdeki iç savaştan kaynaklı vahşet ve trajedi halen devam ederken barıştan bahsetmek çok zor. Barışı aradığımız özlediğimiz şu günlerde toplumsal barışın sağlanması şiddet ortamının sona ermesi için devlet insan haklarını esas alan hukuk düzeni içinde gerekeni yapmalıdır” dedi.
Avukat Demirtaş, Çağdaş Avukatlar Derneği olarak 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla da bir kampanya başlattıklarını ve Suriye’den savaştan kaçan ailelere yardım da bulunacaklarını söyledi. Dernek olarak Yazıhan ilçesindeki savaş mağdurlarına ulaşacaklarını ifade eden Demirtaş, “Savaştan kaçıp gelen, sığınacak bir evi dahi olmayan savaş mağdurlarını küçükte olsa mutlu etmek için böyle bir kampanya başlattık. Destek olan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Çağdaş Avukatlar Derneği’ne Basın Açıklaması Yasağı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çağdaş Avukatlar Derneği’ne Basın Açıklaması Yasağı haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı