"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘C’ plakalar artıyor servisciler batıyor

ANKARA’da faaliyetini sürdüren 6182 adet ‘C’ plaka servis aracı vardı.

Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) geçen yıl bunların sayısının %10 oranında artırılması kararını aldı ve ihaleler açıldı. 200 plaka satıldı, 300. plaka satılıyor. Bu sayının 400, 500’ü bulacağı söyleniyor.
UKOME’nin kararının gerekçesinde ‘vatandaşların ulaşım ihtiyacının karşılanması, korsan taşımacılığın kaldırılması, fiilen çalışan esnaf menfaatlerinin korunması...’ deniliyor. Hani, bizim menfaatimiz nasıl korunuyor? Mevcut araç sayısında esnaf iş yapamazken, bu sayı neden artırılıyor. Trafiği de olumsuz etkiliyor. Büyükşehir, ‘C’ plaka verme yetkisini UKOME’ye verdi ama seçimlerden önce servisçilere verdiği ‘plaka arttırılmayacağı’ sözünü unuttu.
Bir plaka KDV’siyle 300 bin TL’ye mal oluyor. Talep çok fazla. Büyük tur şirketleri on’ar on’ar plaka alıyorlar. Arkası olmayan, tek çalışan esnafı işten çıkarıyorlar.
Biz küçük esnaf olarak korkuyoruz yine karar alınıp %10 artış yapılırsa diye.
Halen ‘C’ plaka ile serviscilik yapan, araç almak için bankalardan yüz milyar kredi alanlar ne olacak? Hacizler kapıda.
Büyükler kendini kurtarıyor, olan küçük esnafa oluyor.
S. D.

Ankaragücü’nün ‘Gecekondu’ taraftarları Ankara’nın gururudur

YANLIŞ yönetim, spora siyaset karıştırma işin içine girince, başkentin gururu Ankaragücü futbol takımı bu yıl küme düştü. Maddi sıkıntılarla boğuşan Ankaragücü’ne bir darbe de 650 bin TL’lik borcu nedeniyle icradan geldi. Bir firmaya olan borcu nedeniyle Ankaragücü’nün formaları bile haciz edildi.
Ankaragücü’nün zor günlerinde itici gücü olan, adı takımıyla özdeşmiş ‘Gecekondu’ taraftarının bu gelişmeler hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için netteki resmi sitelerine girdim. Ekranda ki “Karanlığın ardından elbet bir gün güneş doğar. Yeter ki sen yıkılma ey koca çınar” uyarı yazısıyla ümitlendim. Lakin sitenin ‘bakımda’ olduğunu görünce anladım ki onlarda ümidi kesmişler bu ulu çınardan.
Ben gerçek Ankaragücü taraftarına önümüzdeki maçta “Gecekondu aut TOKİ in” pankartı asmalarını öneriyorum. Böylece takımın sırtından, gerçek taraftarın emeğinden rant sağlayanlara ince bir sitem gönderilmiş olur diye düşünüyorum.
Hasan UĞURTÜRK

Biliyor musunuz

MERKEZİ Ankara’da bulunan Terör Mağdurları ve Ailelerine Yardım Derneği’nin, (TEMAYDER) 18 mart pazar günü Hacıbayram ve Kocatepe Camilerinde öğle namazından sonra terör şehitleri için mevlit okutulacağını; 24 mart cumartesi günü saat 14.00’de Çanakkale Şehitleri için, derneğin Öveçler’deki Genel Merkezinde bir mantı partisi düzenlediğini... GELİBOLU Derneği Genel Başkanı Süleyman Tay’ın, Çanakkale Zaferi’nin 97. yılı nedeniyle tüm hemşehrilerini 18 Mart günü Yenimahalle Belediyesi’nin desteğiyle Çayyolu Platformu ile birlikte yapacakları etkinliklerine katılmaya çağırdığını...

GÜNÜN SÖZÜ

“1950 ile 1960 yılları arasında bizim yaşadığımız lokanta anlayışı bugün Ankara’da yok. O zaman bürokratlar lokantaya gelir istediği gibi yemeğini yer rakısını içerdi. Bugün ona olanak var mı?” (Başkentin en eski; herkesimden insanın gittiği Tavukçu Lokantası’nın sahibi İsmail Poyraz)

X