Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Buzdolabında yemekler nasıl saklanır

Pişirilmiş yemeklerin buzdolabında doğru saklanmasının da bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorum.

Kalan yemekler 2-3 gün saklanacaksa konulan kabın kapağı sıkıca kapatılmalı mı, yoksa soğuk havanın teması için kapak aralık mı bırakılmalı?

S.D. / İSTANBUL

SAĞLIK,
geniş kapsamlı bir konudur. Sizin de belirttiğiniz gibi her konu, doğrudan ya da dolaylı olarak sağlığı etkiler.

Gıdaların saklanması da sağlığı ilgilendiren en önemli konulardan biridir. Besinlerin yanlış saklanması, bir yandan içindeki besin değerinin kaybı, öte yandan da zararlı maddelerin oluşmasıyla gıda zehirlenmeleri açısından risktir.

Pişirilmiş ama tamamı tüketilmemiş gıdalar en kısa zamanda buzdolabına kaldırılmalıdır. Dışarıdan zararlı bulaşmasını önlemek, gıdaların hava ile temasını azaltarak içindeki vitamin gibi maddelerin oksitlenmesini önlemek, kurumalarına ve kokularının birbirlerine karışmasına engel olmak amaçlı olarak kapakları sıkıca kapatılmalıdır.

Soğuk havanın aralarına dolaşabilmesi için kapları aralarında hava dolaşabilecek şekilde 1-2 cm. aralıkla raflara yerleştirmek daha uygundur.

Çok pişirilmiş yemekler, her seferinde hepsi birden ısıtılıp yeniden soğutulması yerine, bir seferde tüketilecek miktarlarda daha küçük kaplara bölünmeli, sadece o öğünde tüketilecek kadarı ısıtılıp tüketilmeli.

İdrarımda

ağrı oluyor

1-2 yıldan beri 15-20 dakika arayla tuvalete zor yetişiyorum. Başlangıçta böbreklerimin iyi çalıştığını düşünüyordum, ama geçenlerde idrar yaparken çok ağrı olmaya başladı. Bir kere de kan geldi. Henüz doktora gitmedim. Siz ne öneriyorsunuz?

N.KÖKSAL / İSTANBUL

BİR
insanın 15-20 dakika arayla idrar yapması normal olarak değerlendirilemez. Bunun, böbreklerin çalışması ile de izahı mümkün değildir. Hele ağrı ve kanama olması iyice önemli. Sizin bu kadar rahat davranışınıza da anlam vermek mümkün değil.

Bu tablo idrar yollarında tahrişi düşündürüyor. Tahrişin en önemli nedeni, iltihaplanma olabilir. Şikáyetlerinizin karakteri, idrar yollarınızın alt kısmında yani idrar kesesi düzeyinde iltihaplanmayı düşündürüyor. Olayı bu aşamada tedavi etmezseniz, iltihaplanma böbreklerinize çıkabilir. Böbreklerin uzun süreli iltihabı, böbreklerin kalıcı hasarına yol açar.

Daha fazla zaman kaybetmeden bir iç hastalıkları uzmanına başvurun.
X