Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Buz sporları öğrencilerin de gözdesi oldu

Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Sait Keleş, “25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında yeni spor salonlarının yapılması, öğrencilerin bizi tercih nedeni oldu” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BESYO olarak kış ve buz sporlarına önem verdiklerini belirterek, kış sporları branşlarında öğretmen ve milli antrenör yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özellikle millilere önem verdiklerini anlatan Keleş, “Ne yapıp edip bizim milli adaylar yetiştirmemiz lazım. Bu konuda gayretimiz var. Kış sporlarında Erzurum'u marka yapmak istiyoruz. Onun için buz sporlarına çok önem veriyoruz. Şimdi buz hokeyi branşında öğrenci alıyoruz. Önümüzdeki yıl da curling branşından öğrenci alacağız” diye konuştu.

Türkiye'nin başka yerinde olmayan salonların Erzurum'da bulunduğunu vurgulayan Keleş, şunları kaydetti:
“Diğer illerde bu salonlar yok. Oysa biz her türlü imkana sahibiz. Biz de bu imkanları, salonları öğrencilerin hizmetine sunmak istiyoruz. Bizim aslında bir isteğimiz de var ama maalesef oradan öğrenci alamıyoruz; kayakla atlama. Kayakla atlamaya 5-6 yaşlarında başlanıyor. Süreç genç yaşlarda başlıyor. Üniversitelerin küçük yaşlardaki çocuklara bir eğitim misyonu yok. İşte onu da yükleyebilsek, onlarla da ilgilenebilsek, onları da alsak çok daha iyi olur.”
BESYO olarak “kış sporları” adı altında kayakla atlama branşına öğrenci aldıklarını anlatan Keleş, “Kış sporlarının altında kayak var, buz pateni var. Biliyorsunuz kış sporlarının kendi içerisinde birkaç dalı var. Onları tek bir kategoride değerlendirip, öyle öğrenci alıyoruz. Buz hokeyine 17 erkek, 2 bayan müracaat etti. Bu yıl 2 bayan ve 12 de erkek alacağız” diye konuştu.

“İnşallah Türkiye'de ilk kez curling bölümü açacağız”

Prof. Dr. Keleş, gelecek yıl Türkiye'de ilk kez curling bölümü açacaklarını da anlatarak, şöyle devam etti:
“2011 Üniversiteler Kış Oyunları'ndan başlayan bir süreçle Atatürk Üniversitesi ve Erzurum olarak, kış sporlarında marka olmak istiyoruz. Onun için gayret ediyoruz. Gelecek yıl inşallah Türkiye'de ilk kez curling bölümü açacağız. Ama curling için yaş ortalaması yok. Curling sporcularında dünya yaş ortalaması 50 civarında. Onu herkes yapabilir. Biz bu hususta da her türlü emek vermeye hazırız.”

Farklı illerden gelen öğrencilerin buz hokeyi, curling gibi buz sporlarına ilgi gösterdiğini belirten Keleş, “25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında yeni spor salonlarının yapılması, öğrencilerin bizi tercih nedeni oldu. Öğrenciler yeni sporlara ilgi gösterdi” dedi.

Buz hokeyi branşını tercih eden öğrencilerden Gökhan Yurt, Yozgat'tan geldiğini anlatarak, “Buz hokeyi benim için çok önemli. Onun için Atatürk Üniversitesi'ni tercih ettim. Farklı sporlar olsun istedik, bu spor branşlarını da denemek istedim. O yüzden buradayım. İlimizde buz sporu yoktu, burada ilk kez buz hokeyiyle tanıştım” şeklinde konuştu.

İstanbul'dan geldiğini söyleyen Arzu Yavuz ise buz sporlarının gelecek vaat eden bir branş olduğunu söyledi. Buz sporlarının, mevcut spor branşlarına göre daha fazla ilgi gördüğünü vurgulayan Yavuz, “Buz sporlarının, buz hokeyinin önü açık. Buz hokeyinde iyi bir antrenör olmayı hedefliyorum. Buz hokeyi zaman gerektiren, daha küçük yaşlarda başlanması gereken bir spor. Açıkçası buz sporlarının ilerlemesi hoşuma gidiyor” dedi.


İlişkili Haberler