« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Buz hokeyciler sıcakta kapıştı

Türkiye'de ilki Haziran ayında Ankara'da düzenlenen İnline (Tekerlekli) Hokey Şampiyonası'nın ikincisi Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlendi.

DHA
SON GÜNCELLEME

38 derece sıcak altında düzenlenen turnuvada bazı sporcular fenalık geçirdi. Hokey maçları ise ilginç görüntülere sahne oldu. Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, hokeyin büyük bir hızla yayıldığını 356 klüp ve 2 bin 500 lisanlı sporcuya ulaştıklarını belirterek, "Bu spor dalının Türkiye'de beş yıl içerisinde en çok tercih edilen, seyredilen ve yapılan ilk 5 branş arasına girmesini hedefledik" dedi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde başlayan 2008-2009 sezonu 2. İnline (Tekerlekli) Hokey Şampiyonası Gümbet'deki Belediye Spor Kompleksi'nde başladı. Üç gün sürecek turnuvaya Altay, Başkent Yıldızları, İstanbul Paten, Ankara Üniversitesi, Polis Akademisi ve Koleji ile Abba spor kulüpleri katıldı. Yabancı turistlerin de ilgi ile izlediği hokey turnuvasında maçlar akşam saatlerinde başlamasına rağmen sporcular rakipleri kadar Bodrum'un 38 derece sıcağı ile de mücadele etmek zorunda kaldı. Bazı sporcuların fenalık geçirdiği ve devre aralarında yerlere yatarak su takviyesi ile kendilerine gelmeye çalıştıkları görüldü.

TÜRK HOKEYCİLERİN HEDEFİ MEKSİKA

Turnuvanın ilk maçında Altay, İstanbul Paten Spor Kulübü'nü 9-1 mağlup etti. Karşılaşmayı izleyen Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, gelecek beş yıl içerisinde hokeyin Türkiye'deki ilk beş branş arasına girmesini hedeflediklerini belirterek, "Yurt içi turnuvaların dışında uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde İstanbul'da düzenlenecek U-20 Dünya Şampiyonası, ardından Erzurum'da U-18 Dünya Şampiyonası düzenleyeceğiz. 2010 yılının Nisan ayında Meksika'da yapılacak olan Dünya Şampiyonası'na katılacağız. Amacımız dünya şampiyonasında klasmanımızı ikiden bire yükseltmek olacak. Buz hokeyine ilgi gittikçe artıyor. Şu anda 100 hakem, 60 antrenör, 36 kulüp ve 2 bin 500 lisanslı sporcuya ulaştık. 14 üniversitemiz buz hokeyi takımı kurdu. Gelecek yıl bu sayı en az 24'e çıkacak. Bu tür organizatörleri yurdun her köşesine yaymaya büyük gayret gösteriyoruz" dedi.

ZENGİN TURİST ÇEKECEĞİZ

Kılavuz, hızla yayılan hokey sporunu turistik bölgelere yayarak zengin turisti çekmeye çalışacaklarını belirterek, "Bu nedenle turizm kentlerinde hokeyi yaygınlaştırmak için ilk olarak Bodrum'dan başlayacağız. Belediye Başkanı Kocadon ile yaptığımız görüşmede en kısa zamanda kapalı buz pisti salonu yapma sözü aldık. Buz hokeyi pahalı bir spor olma özelliği taşıdığı için zengin turistler bu spora büyük ilgi gösteriyor. Hokeyi hem yaygınlaştırmak, sevdirmek hem de bu sporun gücünden her alanda yararlanmak istiyoruz" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz