Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Büyüyünce seksi olacaksın!

Emo karnımı seviyor. Hem de deliler gibi...

Yanıma yanaştığında yüzü biraz değişip masumlaşıyorsa, sakin hareket ediyorsa ve normal ruh hallerinden daha kibarcık davranıyorsa, anlıyorum ki bana gelmedi, göbeğe geldi!

Her akşam artık beni öpmeden önce göbeğimi öpüyor, “Kardeşim, ben abin, iyi geceler” diyor.

Konuşmaya başlamadan önce ise asla ama asla aksatmadan şöyle diyerek kendini tanıtıyor: “Ben abin...”
O kadar çabuk kabul etti ki bu durumu ve o kadar hazırlanıyor ki, ara sıra korkuyorum. Her şey yolunda gitsin, şu çocuk hayal kırıklığı yaşamasın istiyorum. Henüz çok başındayız. 13 haftayı bitirdik ama, hepimize -özellikle de Emre Berent’e- günler geçmiyor.
Başlarda okula giderken “Döndüğümde gelmiş olsun” diyordu. Önümüze takvim alıp anlattık, biraz rahatladı sandık. şimdi de tam tersi oldu. Henüz zaman, tarih ve yıl kavramı kafasında oluşmadığı için dün de şöyle diyordu: “Yani ben ortaokula başladığımda mı gelecek kardeşim? Peki o zaman o ana okuluna başladığında ben bizim okulda olmazsam?”

Açıklama yapıp zamanın o kadar da uzun olmadığını söylediğimizde ise çocuk panik yaşamaya başlıyor.

Toplamış gelen tüm hediyeleri, odasına yerleştirmiş. Çünkü “Kardeşim benimle aynı odada yaşayacak” moduna girdi!
Psikologlar, çocukları kardeşe hazırlamanın çok ciddi bir durum olduğunu söylüyorlar. Biz zorlanmak bir yana, şu an bizi rahat bırakmadığı için ve sürekli bu konuda bir kurgu, plan ve hazırlık içinde olduğu için endişeliyiz.

Ultrason resimlerinden albüm yaptı, odasında duruyor. Doktora onsuz gidersek kıyameti koparıyor.

Son doktor kontrolümüzde, eline ultrason cihazını alıp ekranda kardeşini gösterdi bize. ışte sabırlı, kibar ve çocuk seven bir doktora gitmek buna neden oluyor. Biz kahkahalar atıyor, Emo’yu izliyoruz doktorumuzla birlikte ve o üçümüze anlatıyor. “Bakın bakın kafası... Bakın burada ayakları... Bu da elleri, değil mi doktor amca?”

Kendi telaşımı, cinsiyet heyecanımı, bir sürü merakımı geçtim, şimdi Emre’yi doğuma hazırlıyorum anlayacağınız... Tek dileğim bir sorun olmadan şu süreci atlatmak, çünkü içimde henüz bir şeyden haberi olmayan bebeğimizden ziyade biz üç kişi ve halimizi gören sevdiklerimiz, kafayı yemiş haldeyiz!

Dün gece yine ben yatarken, göbek ile konuşma seansı yapıyoruz. Herkes “ıyi geceler” dedi, konuştu, sevdi... Emre biraz düşündü, geldi, eğildi ve başladı: “Kardeşim ben abin, çıkınca seninle çok eğleneceğiz, bir sürü oyun oynayacağız. Sana şeker vereceğim, biliyor musun?
Bir sürü hediyen var, hepsini beraber açacağız ve biliyor musun sen büyüyünce eğer kız olursan çok güzel bir kız olacaksın... Saçların olacak güzel güzel ve büyüyünce seksi olacaksın, çünkü kızlar seksidir... Haydi şimdi uyu bakalım, iyi geceler...”
şok içinde dinledik. Zamandan anlamayan, ay kavramını bilmeyen bir çocuk nasıl “seksi nedir” bilir?
Bu nasıl bir şeydir? “Her yeni doğan çocuk, bir önceki gün doğandan daha çok şey bilir. Her yeni çocuk daha zekidir” derler ya, vallahi gelecek nesilden korkarak bebeğimi bekliyorum...
ıyi, neşeli, keyifli ve seksi hafta sonları dilerim...

Doğru mönüler belirleyerek çocuğunuzu sağlıklı besleyin

Bilimsel araştırmalara göre, bir insanın 50’ye yakın besin öğesine ihtiyacı var. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında ya da gereğinden fazla alındığında, büyüme ve gelişim engellendiği gibi sağlık da bozuluyor.

Doğru mönüler seçmek, özellikle büyüme çağında çok önemli... Bu konuda Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz şöyle konuşuyor: “Çocuğunuz, vücudunun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birini yeterli miktarda alması ve vücudunun bunları uygun şekilde kullanması durumunda yeterli ve dengeli beslenmiş olur.”

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Çocuğunuz yemeğini yediğinde, onu abur cubur tarzı dediğimiz şeylerle ödüllendirmeyin. Bunlar ona boş enerji verir. Ayrıca iştahını kapatma riski de olabilir. Çocuğunuzun reddettiği bir besin olursa, daha sonra ona tekrar denetin. Çünkü süreç içinde kararları değişebilir ya da sunum şeklinizi değiştirebilirsiniz.
Besinlerin yararlarını ve neden yemesi gerektiğini ona anlattığınızda (bu oyunlarla da olabilir) size karşılık verecektir.

ALMASI GEREKEN BESıNLER

· Et, yumurta, kurubaklagil ve yağlı tohumlar: Bu gruptaki besinler, diğer gruptakilerden daha fazla protein içeriyor. Ayrıca demir, çinko, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri açısından da zengin oluyor.

· Süt ve türevleri: Günlük alınması gereken miktar, çocuklarda 3-4 porsiyon civarında oluyor. Her gün iki su bardağı süt ya da yoğurt, sabahları da bir parça peynir, çocuğunuzun bu ihtiyacını karşılıyor.

· Sebze ve meyveler: Günde en az 3-4 porsiyon tüketilmesi gerekiyor. Büyük meyvelerin (portakal, elma, armut, muz gibi) orta boy büyüklüğünde bir tanesi; çilek, kiraz gibi meyvelerde yarım su bardağı; kayısı, erik gibi meyvelerin ise üç adedi bir porsiyon sayılıyor. Çocukların günde en az 2 adet meyve, birer porsiyon salata ve sebze yemeği yemesi gerekiyor.

· Tahıllar: Karbonhidrat açısından zengin olan bazı vitamin ve mineralleri de içeren bu gruptaki besinler (buğday, pirinç, mısır ve bunlardan yapılan ekmek, makarna, bulgur, şehriye) çocukların günlük enerjisinin esas kaynağını oluşturuyor.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN ÖRNEK MÖNÜLER
Kahvaltı için
- 1 su bardağı süt veya ıhlamur
- 1 adet yumurta veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir
- 1 tatlı kaşığı pekmez veya bal
(Hareketli bir çocuksa)
- 5 adet zeytin
- 1-2 dilim ekmek
- Mevsim yeşillikleri veya meyve
Örnek 1
- 1 adet etli kabak dolma
- 1 kase yoğurt
- 1 orta boy meyve
- 1 dilim ekmek
Örnek 2
- 1 tabak kuru fasulye yemeği
- 4-5 kaşık pirinç pilavı
- 1 bardak ayran
- Mevsim salata

Yanlış beslenme gelişim geriliğine yol açabiliyor

Beslenme; yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişmenin sağlanması için besinlerin kullanılmasıdır. Büyümenin hızlı ve özel olduğu durumlarda, beslenme ihtiyacı farklılaşır.

Beslenme çocuğun gelişimini doğrudan etkiler. Yetersiz ve dengesiz beslenme, çocuğun sosyal, bilişsel, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiler. Büyüme çağında iyi beslenemeyen çocuklarda gelişim geriliği, zayıf bünye, dayanıksızlık oluşabilir. Bu nedenle karbonhidrat, protein, yağ ve kalori bakımından dengeli bir beslenme önem taşır.

Çocuklar, sağlıklı büyüme ve gelişim için çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Çocuğun öncelikli olarak tüketmesi gereken besinler, protein, vitamin ve mineral içeriği yüksek olan besinlerdir. Sarelle zengin mineral ve vitamin içeriği, yüksek protein ve enerji değeri sayesinde çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Ayrıca doğal ürünlerle beslenmenin ön plana çıktığı çağımızda doğal ürün olan Sarelle’nin önemi daha da anlam kazanmıştır. Sarelle genetiği değiştirilmemiş doğal besinler içermesi, trans yağ, koruyucu ve renklendirici içermemesi gibi doğal özellikleri ile güvenle kullanılabilir.

Pilates Partner ve çifte sonuç
Tüm vücudu çalıştıran, kuvvet denge, esneklik ve koordinasyonu geliştiren Pilates ile zihin ve beden koordinasyonunuzu artırabilirsiniz. Takım çalışmasına dayanan ve çeşitli Pilates ekipmanlarının kullanıldığı “Pilates Partner” ise Türkiye’de ilk defa Mayadrom Sports Center’da uygulanıyor. Size eşlik edecek kişi ile birlikte antrenman yapıp hem çifte eğlence yaşıyor, hem de çifte sonuç alabiliyorsunuz. ıster eşinizle ister en yakın arkadaşınızla  başlayın çalışmaya...

Reiki’nin farklı dünyasıyla tanışın
Eğer kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, üstüne üstlük bir de çok sık hastalanıyorsanız, size önce doktora gitmenizi tavsiye ediyor, sonrasında Prestige Mall’da düzenlenecek Reiki seminerine katılmanızı öneriyoruz. Sahip olduğumuz yaşam enerjimizi daha iyi ve kaliteli şekilde kullanmamızı, vücut dengemizi ve uyumumuzu korumamızı amaçlayan Reiki, aslında daha kaliteli yaşamamız için farklı bir yöntem... 12 Ocak’ta Prestige Mall’da yapılacak Reiki semineri, var olan enerjinin ön plana çıkarılması, enerjiyi doğru kullanma, zihinsel ve bedensel yorgunlukların giderilmesi gibi pek çok konu üzerinde durarak yaşam kalitemizi yükseltmeyi amaçlıyor. Katılmanızı öneririm.

Çocuklar bu pandayı çok sevecek
“Kung Fu Panda”nın DVD’si çıktı... Jack Black’in seslendirdiği Po, en büyük hayali Kung Fu ustası efsane Öfkeli Beşli’ye katılmak olan, ancak ailesinin makarna dükkanında sürekli yemek yediği için bu spora pek de yatkın olmayan sevimli bir pandadır... Kung Fu sporunun espri anlayışı, onlarca değişik figürü olağanüstü bir animasyonla birleşerek ailece izlemekten büyük keyif alacağınız “Kung Fu Panda”da birleşiyor. TIGLON

Turunç ile Benek’in müthiş dostluğu
“Turunç ile Benek” kitabı, büyük bir akvaryumdan küçük bir fanusa göç eden iki Japon balığının öyküsünü anlatıyor... Aynı gün doğan ve birbirlerini çok seven iki yakın arkadaş, yaşadıkları bazı olaylardan sonra hayattaki en önemli şeyin dostluk olduğunu öğrenirler. Mutlu geçen günler, Turunç’un ölümüne kadar devam eder. Benek, arkadaşı için yas tutmak yerine büyük kayıpla başa çıkmayı öğrenir. Yazar: şebnem Kartal Sistem Yayıncılık

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI