Buyurun, bizim için de suç duyurusunda bulunun

Hürriyet Haber
14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

ATO Başkanı Zafer Çağlayan, bankalara yönelik açıklamaları nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulan İTO Başkanı'na destek verdi. Bankalar Birliği'ni eleştiren Çağlayan, ‘‘Hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz, herkes hakkında suç duyurusunda mı bulunacaklar? Buyursunlar, yapsınlar’’ dedi.

BANKALAR Birliği'nin şikayeti üzerine Devlet Bakanı Recep Önal tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan İTO (İstanbul Ticaret Odası) Başkanı Mehmet Yıldırım'a, ATO (Ankara Ticaret Odası) Başkanı Zafer Çağlayan'dan destek geldi. Çağlayan, ‘‘Hepimiz benzer şeyleri söylüyoruz, o zaman Bankalar Birliği hepimiz hakkında suç duyurusunda bulunsun’’ derken, ‘‘Bankalar Birliği böyle şeylerle uğraşacağına kendi görevlerini yapsın’’ diye konuştu.

Bankalar Birliği'nin izlediği tutumun yanlış olduğunu savunan ATO Başkanı, ‘‘Bu birlik, bu 8 bankaya el konulmadan önce çıkıp da niye bir şey söylemedi? O zaman niye kimse hakkında niye suç duyurusunda bulunmadı?’’ dedi. Bir özel sektör temsilcisi olarak meclis toplantılarında kendisinin de, finans sektörüne ilişkin yorumlar yaptığını söyleyen Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:

GÜÇLERİ YETMEZ

‘‘Belki biraz uslübumuz farklı, ama hepimiz Yıldırım'ın söylediklerini söylüyoruz. Bizler çok sayıda üyeleri olan kuruluşların başındaki insanlar olarak bunları söylemek zorundayız. Bankalar Birliği, kimse bir şey söylemesin diyorsa, buna güçleri yetmez. Türkiye'de 345 oda ve borsa başkanı var, hepsi benzer şikayetlerde bulunuyor. Herkes hakkında suç duyurusunda mı bulunacaklar? Bankalar Birliği'nin yapması gereken onca iş var. Önce kendi görevlerini yerine getirsinler. Bizler görevimiz gereği gördüğümüz yanlışları, hataları dile getiririz, bundan dolayı başımıza geleceklere de seve seve katlanırız. Keşke onlar da bankalar batmadan, bu kadar insan mağdur olmadan görevlerini yerine getirselerdi. Bu bankaların durumu bilinmiyor muydu? Herkes biliyordu. Hazine murakıpları gidip, denetleyip, raporlar hazırlıyor. Ama bu raporlar banka battıktan sonra açıklanıyor. Bu milletle dalga geçmektir.’’

Çağlayan, ‘‘Umarım bundan sonra Bankalar Birliği, yeni kurulan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu görevlerini tam yaparlar da benzer durumlar yaşanmaz’’ derken, bankacılık sektörüyle yakından ilgilenmelerinin nedenini de ‘‘Çünkü mali sistem Türkiye'nin yumuşak karnı’’ şeklinde açıkladı. Bankacılık sektörünün problemlerinin tüm ekonomiyi etkileyeceğini belirten Çağlayan, ‘‘O nedenle biri bir şey söylüyorsa çıkıp suç duyurusunda bulunmak yerine, oturup, ne yapabiliriz onu düşünmek lazım’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı