Büyümeyi sürdürmek çok önemli

Hürriyet Haber
12 Eylül 2013 - 01:26Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 02:17

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ikinci çeyrek büyümesinin beklentilerin çok üzerinde (yüzde 4.4) çıkmasının mevcut küresel şartlar dikkate alındığında son derece olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Bakan Yılmaz, “Ancak önemli olan büyümeyi sürdürmek, her yıl bir önceki yılın üstünde kalmak, siyasi ve makro ekonomik istikrar ve reform iradesi” dedi. 2013 yılı ilk altı ay büyüme oranının da yüzde 3.7 olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz şöyle konuştu: “İkinci çeyrek büyümesi CNBC-e anketine göre yüzde 3.6, Reuters anketine göre de yüzde 3.5, idi. Yılın ikinci çeyreğinde katma değer tarım sektöründe yüzde 5.5, sanayide yüzde 3.1 artmıştır. İç talepteki canlanma hizmetler sektörüne yansımıştır.

Hizmetler sektöründe ikinci çeyrekte ekonomik aktivitede beklendiği şekilde canlanma kaydedilmiştir. Bu gelişmede, özellikle inşaat, otel ve lokantalar ile mali aracı kuruluşlardaki katma değer artışı dikkat çekicidir. Katma değer, inşaatta yüzde 7.6, mali aracı kuruluşlarda yüzde 8.5, oteller ve lokantalarda yüzde 14.9, toptan ve perakende ticarette yüzde 5, ulaştırma-haberleşmede yüzde 3.3, gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetlerinde yüzde 6.9 artış kaydetmiştir. 2013’ün ikinci çeyreğinde talepte canlanma ilk çeyreğe göre artarak devam etmiştir.”    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı