"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Büyümenin vazgeçilmez güzelliği

Yer, New York. Bizden çok uzakta, çok farklı bir operasyon yapılıyor ama bizden söz ediliyor. Dünyanın dört yanından gazeteciler sorular soruyor. Soruların tümünde THY’nin büyüme efsanesinin şifreleri var. Dünya markası olmak böyle bir şey işte. İnsana müthiş bir keyif veriyor.

New York’ta Newark Havalimanı’nda Continental Havayolları’nın hangarlarından birindeyim.
Hangarın yarısı perde ile ayrılmış. Havayolları dünyasının lider kadrosu orada. Perde açılıyor. Star Alliance logosu ve rengine boyanmış Continental’in 757’si, spotların altında ışıldıyor. Sonra Lufthansa’dan Singapur Havayolları’na uzanan şirketlerin liderleri çağırılıyor.
THY Genel Müdürü Temel Kotil, bu zincirin lider şirketlerinden önemli birinin genel müdürü olarak karşımıza geliyor. Nereden nereye... Türk Hava Yolları, bulunduğu coğrafyanın lideri, Avrupa havayolları sıralamasındaki yeri ve dünya markası olarak Temel Kotil ile karşımıza dikiliyor... Açık semalarda, sınırlı semalarda mükemmele uçuşun gücü orada THY anonsuyla doruğa çıkıyor.
Benim gibi “THY’nin Türkiye’nin 1 numaralı markası olduğuna inananlar” çok heyecanlanıyorlar. Yer, New York. Star Alliance zincirine katılan şirket, Amerikan havayolu Continental. Bizden çok uzakta, çok farklı bir operasyon yapıyor ama bizden söz ediliyor. Dünya markası olmak böyle bir şey işte. Uzak bir diyarda, bizi ilgilendirmeyen bir şirketin töreninde güçlü ışıkların altında ışıldamak. İnsana müthiş bir keyif veriyor.
THY’YE YOĞUN İLGİ
 Tören bitiyor ve hangarın bir yanındaki masalarda her havayolu şirketinin lideri ayrı ayrı gazetecileri kabul ediyor, soruları cevaplıyor. Temel Kotil, yanında Basın Müşaviri Ali Genç, hoş bir hostesimiz Özlem Öncel, şirketin dâhi çocuğu İş Geliştirme ve Anlaşmalar Başkanı Dr. Haşmet Gökırmak, THY Amerika Müdürü İhsan Baytan... Bir de bakıyorsunuz, önlerinde CNN’in ünlü yüzü Richard Guest’ten başlayarak dünyanın dört yanından gazeteci ve televizyoncular yığılmış sorular soruyor. Soruların tümünde THY’nin büyüme efsanesinin şifreleri var. Temel Kotil profesyonel sorulara profesyonel cevaplar veriyor. Ses tonundan duruşuna kadar özel ayarlar yapıyor. Günlük yaşamdaki halinden Amerikan stili bir davranışla onların karşısında gardını alıyor.
Gözucuyla izlediğim resim benim gibi zor beğenen bir insanı bile etkiliyor.
Türk Hava Yolları, Star Alliance üyeliği sonrasında Amerika hattında köklü değişikliklere gidiyor. Gündemde New York hattında ikinci uçuşun Newark Liberty Havalimanı’na yapılması var. Gelecek yıl nisanda ise Washington DC hattı açılıyor.
Star Alliance üyeliği ile birlikte THY, AA ile ortaklığını bitirdi. Yeni partner United oldu. Chicago’nun United’ın ana merkezi olması nedeniyle seferler her güne çıkartıldı. Ayrıca Kanada’da Toronto’nun açılmasıyla Air Canada ile bölgeye bağlantı sağlandı. Güney Amerika’da ise Dakar aktarmalı yapılan Sao Paulo seferleri, THY için önemli bir adım oldu.
THY ABD’de artan yolcusuyla önce New York, sonra da Chicago hattında 312 koltuklu, 777-300ER’ları kullanmaya başladı. New York’tan yolcuların havalimanında beklemeden dağıtmak için Star Alliance’a yeni ortak olan daha doğrusu SkyTeam’den transfer edilen Continental’ın ana üssü Newark’a uçuş gündemde. Newark trafiğinin yüzde 74’üne sahip Continental buradan 176 şehre doğrudan uçuyor. Havayolunun diğer önemli iki merkezi de Houston ve Cleveland. THY’nin kısa süre içinde Continental’le ortak uçuş anlaşmalarını yapacak.
WASHINGTON NİSAN 2010’DA
Yapılan yolcu analizi, Türkiye’den başkent Washington DC’ye ciddi bir trafik olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca bu bölgede yaşayan Hintli, Arap ve İranlılar da THY için önemli bir potansiyel. Nisan 2010’da başlayacak seferler, öncelikle haftada 4 gün karşılıklı olacak. Hedef, iki yıl içinde İstanbul-Washington hattını günlük hale getirebilmek.
Bundan sonraki hedef, uçuşları Los Angeles’a kadar uzatabilmek. Seferlerin ilk etapta mevcut noktalardan birinden aktarmalı başlaması, daha sonra kapasiteye göre doğrudan seferlerin yapılması hedefleniyor.
Bütün bu gelişmeleri Temel Kotil ile 6’ncı Cadde’de, Hilton New York önünde çiseleyen yağmurda konuşuyoruz. Şakalaşıyoruz.

X