Büyümede Çin ve Hindistan'ı yakalayacağız

Hürriyet Haber
13.06.2017 - 23:46 | Son Güncelleme: 13.06.2017 - 23:46

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete yönelik işsizlik eleştirilerine kargalı yanıt verdi.

“Senin kılavuzun karga. Kargaya da hakaret olmasın ama...” diyen Erdoğan, yatırımlara dikkat çekerek, “Uyuyan, yan gelip yatan bir Türkiye yok” dedi.

Yüzde 5’lik büyüme rakamına ilişkin olarak ise Erdoğan, “AB ortalamasının iki katından bile fazla, G20’de ise Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sıradayız, aramızda çok fazla fark yok, onları da yakalayacağız” mesajı verdi.

Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda şunları söyledi: “Ana muhalefetin başındaki zat yalan yanlış konuşuyor. Hala 7 milyon işsiz var diyor. Ya ayıptır ya. Senin bir defa kılavuzun karga. Kargaya da hakaret olmasın ama böyle bir durum var. Türkiye, böyle bir konumda olsa şu anda yakaladığı büyümeye bakın.

KENDİMİZLE YARIŞTIK
Karşımızda ciddi bir muhalefet olmadığı için hep kendimizle yarıştık. Felaket tellallarının tüm çabalarına rağmen güzel gelişmelerin haberini almaya devam ediyoruz. İhracatta, üretimde ve istihdamda yaşanan yükselişi son olarak açıklanan büyüme rakamlarıyla taçlandırmış olduk. Bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranımız yüzde 5 olarak gerçekleşti. Tabii bu milliyetperver, vatansever halkımız için bir mutluluk vesilesi ama aksi olanlar için de tam aksi. Bu büyüme oranı yüzde 2.4 olan AB ortalamasının iki katından bile fazladır.

G7 ülkeleri yüzde 1.8 ve OECD yüzde 2 büyümüştür. Yüzde 5’lik büyümeyle G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada bulunuyoruz. Aramızda çok fazla fark da yok. Onları da yakalayacağız, daha iyi noktaya geleceğiz. Ekonomistlerin ve IMF gibi kuruluşların yüzde 3-4 arasında bekledikleri büyümenin yüzde 5 olarak gerçekleşmesi geleceğimize olan güvenimizi daha da artırmıştır. Eğer büyüme oranı beklentilerin altında çıksaydı hemen kredi notunu düşürmek için harekete geçecek derecelendirme kuruluşlarının şimdi neredeyse yarı yarıya yüksek çıkan büyüme oranı karşısında ne yapacaklarını merak ediyorum, onu da göreceğiz.”    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı