Büyüme rekoru ‘lüks’ü tetikledi Türkiye’yi ‘öncelik’ listesine aldı

Aslan BATUR
23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.10.2011 - 22:43

Montblanc Avrupa, Afrika ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elvir Johic, “Türkiye, büyüme rekoruyla öncelikli pazarlarımız arasına girdi. Burada her yıl çift haneli rakamlarla büyümeyi sürdüreceğiz” dedi.

TÜRKİYE ekonomisinin büyüme rekoru kırmasının, lüks tüketim ürünlerine de yansıdığını belirten Montblanc Avrupa, Afrika ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elvir Johic, “Türkiye pazarında daha ne kadar büyüyebiliriz? Bunun yollarını arıyoruz. Sadece mücevher ve saat gibi değerli ürün satışlarında değil, bütün ürün grubumuzla burada büyümek istiyoruz” dedi.
Türkiye ekonomisinin son 10 yılda büyük bir değişim geçirdiğini belirten Johic, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisine paralel olarak büyüdük. Bu yıl sonunda Türkiye ekonomisinin büyümede Çin’i geride bırakması bekleniyor. Lüks ürün gruplarındaki tüketim, ülkelerin büyüme oranlarıyla bağlantılı olduğu için Türkiye’de de hızlı büyümemizi sürdüreceğiz. Lüks markaları yakından takip eden Türk tüketicisi sayesinde, burada her yıl çift haneli rakamlarla büyümeyi sürdüreceğiz.”
Öncelikli pazarlardan biri
Montblanc butik ve mağazalarını, markanın mükemmelliyetine ışık tutan birer fener olarak gördüğünü söyleyen Johic, şöyle konuştu: “İstanbul’a geldiğim zaman kendimi evimde gibi hissediyorum. Türkiye’deki distribütörümüz Rotap sayesinde çok iyi bir dağıtım kanalına sahibiz. Ayrıca geçtiğimiz yıl biri İstanbul diğeri Ankara’da olmak üzere iki yeni butik daha açtık. Pazarın gelişimini yakından takip ediyoruz. En hızlı büyümeyi Ortadoğu ve BRIC ülkelerinde yakalıyoruz. Ancak Türkiye, çift haneli büyümesiyle bizim öncelikli pazarlarımız arasında yer alıyor.”
Dünyada Montblanc satışlarının yüzde 40’ının kalem, yüzde 25’inin saat, yüzde 20’sinin deri eşya ve yüzde 15’inin de mücevher aksesuarlardan oluştuğunu kaydeden Johic, “Ancak bu yıl saat üretimine ağırlık verdik. Sadece 250 adet üretilecek olan ve 200 bin Euro değerindeki yeni saatimiz Villeret Tourbillon için 2 adetlik sipariş aldık” diye konuştu.

250 adet üretilen saatten Türkiye’de 14 tane satacak

ELVIR Johic, Montblanc’ın 2007 yılında İsviçre saatçilik geleneğinin en önemli örneklerinden biri olan saat fabrikası Minerva’yı satın alarak kurduğu Montblanc Saat Enstitüsü’nün, dünyanın en değerli saatlerine örnek teşkil edecek modeller ürettiğini söyledi. Yeni koleksiyonda sadece 250 adetlik üretim olacağını açıklayan Johic, “Bu bir pazarlama aracı değil. Çünkü bu saatten en fazla bu kadar üretilebiliyor. Fabrikada çalışan 37 kişi sadece bu saatler için uğraşıyor. Türk insanı lükse gerçekten düşkün ve ürettiğimiz bu 250 saate ciddi bir talep olduğunu biliyorum. Özellikle koleksiyonerlere hitap edecek bu saat, sınırlı sayıda olması sayesinde Türk tüketicisinin de çok ilgisini çekti” diye konuştu. Rotap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bal da, bu saatten Türkiye’de en az 14 adet satmayı planladıklarını söyledi.

2010’da İsviçre’den 515 milyon liralık saat ithal edildi

TÜRKİYE’de lüks saat ithalatının hemen hemen tamamının, bu alandaki lider ve uzman ülke konumunda bulunan İsviçre’den yapıldığını belirten Rotap Saatçilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bal, şunları söyledi: “2010 yılında Türkiye, İsviçre’den toplam 515 milyon liralık lüks saat ithal etti. Bizim de bu rakam içindeki payımız yüzde 25 oldu. Türkiye olarak, Montblanc markasının Avrupa bölgesinde yer alıyoruz. Global satışlarda dünyada en çok Montblanc satılan 10’uncu ülke konumunda yer alırken bu yıl Avrupa’da Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alıyoruz. Bu yıl Rotap olarak ciromuzu yüzde 25 artırdık. Şu anda 10 farklı markanın Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. Biz de İstanbul ve Ankarada’ki butiklerimiz ve Türkiye çapında 45’i aşan bayilerimizin yanına önümüzdeki yıl 2 yeni mağaza daha ekleyeceğiz.”

Türkler Montblanc kalemlerini seviyor

TÜRK tüketicisinin ağırlıklı olarak Montblanc kalemleriyle ilgilendiğini belirten Elvir Johic, Türkiye pazarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Özellikle fiyatları 1000 ile 20 bin Euro arasında değişen saatler Türk koleksiyonerler tarafından çok tercih ediliyor. Türk tüketicisinin genel profiline baktığımızda ise markanın imajından ve gücünden etkilendiğini ve sınırlı sayıdaki ürünlere farklı ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan geçtiğimiz yıl, 10 bin Euro civarındaki saatlerimize karşı büyük talep oldu.”

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı