İZMİR HABERLERİ

Büyüme rakamları yatırımcıya yeşil ışık yaktı

DHA
11.06.2018 - 12:53Son Güncelleme :

EGE İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk ekonomisinin 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7.4’lük büyüme rakamına ulaşmasının yabancı yatırımcının seçim sonrasında Türkiye’de yatırım yapması için davet anlamına geldiğini, Türk ekonomisinin yabancı yatırımcıya yeşil ışık yaktığını söyledi.

DHA

 

Türkiye, 2017 yılında yakaladığı yüzde 7.4’lük büyüme rakamını, 2018 yılının ilk çeyreğinde devam ettirdi. Bu durumun sevindirici olduğunu belirten Jak Eskinazi, "Türk ekonomisi büyümede sürekliliği yakaladığını, kırılganlıktan uzak olduğunu gösterdi. 24 Haziran seçimleri sonrasında Türkiye’ye gelecek yabancı yatırım miktarında artış bekliyoruz. Artacak olan yabancı yatırımla ekonomimiz daha da büyüyecek ve 2018 yılının sonraki çeyreklerinde dünyanın en fazla büyüyen ekonomisi konumuna gelecektir" diye konuştu.

TARIM SEKTÖRÜ UYARI VERİYOR

Türkiye’nin büyüme rakamlarına sektörler bazında bakıldığında; Hizmet, sanayi ve inşaat sektörlerindeki büyüme rakamlarının tatmin edici seviyede olduğunu belirten Eskinazi, tarımdaki büyüme rakamlarının, bu sektöre devletin daha fazla destek olması gereğini ortaya çıkardığını ifade etti. Eskinazi, "Tarım sektörü ikinci çeyrekten itibaren büyümeye daha büyük katkı sağlar konuma kavuşturulursa, büyüme rakamlarına daha fazla katkı sağlar" dedi.

İhracatın 2018 yılının ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre daha yüksek oranda arttığına dikkati çeken EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2018 yılının ikinci çeyreğindeki ihracatın, Türk ekonomisinin büyüme rakamlarına daha olumlu etkisi olacağını sözlerine ekledi.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Büyüme rakamları yatırımcıya yeşil ışık yaktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Haziran 2018 tarihinde saat 12 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyüme rakamları yatırımcıya yeşil ışık yaktı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı