Ege Haberleri

EGE

  'Büyüme için ihracat şart'

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2014 - 01:15Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 14:55

  ALİAĞA Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, ülkenin büyüme trendini devam ettireceği en önemli etkenin ihracat olduğunu söyledi. Rekabet tanımının yeniden yapıldığı dünya piyasalarında ayakta kalmanın eskisi kadar kolay olmayacağına dikkat çeken Saka, dünya ekonomisinde oluşan yeni koşulları göz önüne alarak kısa, orta ve uzun vadeli dış ticaret stratejisinin uygulanması gerektiğini belirtti.

  Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin düzenlediği Dış Ticaret Yol Haritası Konferansına katıldı. Dış ticaretin gelişmesinde ve ihracatta sürdürülebilir küresel rekabet gücünün artırılması için katma değer oluşturacak ürünler ihraç etmemiz gerektiğini belirten Saka, "Burada tabii önemli olan ürüne katma değer katmak yani bir ürüne ilave bir değer katabilmek. Bu süreçteki en kıymetli girdi de bilgi. Bilgi toplumu olmayı özümsemeliyiz. İhracatımıza baktığımızda bunun önemli bir kısmının katma değeri düşük ürünler olduğunu görüyoruz veya hammadde ya da yarı değerlendirilmiş ürünler olduğunu görüyoruz. Ekonomide de sanayide inovatif olamadığımız sürece bu kulvarda uzun süre yol alamayız" dedi.
  Büyüme için ihracat şart
  DIŞ TİCARET İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLARA DEĞİNDİ
  Oda olarak dış ticaret faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde önemli role sahip olan belgelerin hızlı ve titiz bir şekilde hazırladıklarını ifade eden Saka, "Dış ticaret faaliyetinin gerçekleştirilmesinde pek çok belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin doğru olarak dikkatle ve itina gösterilerek düzenlenmesi dış ticarete ilişkin işlemlerin daha hızlı, problemsiz yürütülmesinde büyük öneme sahiptir. Ancak bu şekilde kayıpların önüne geçilebilir, gecikmeler önlenebilir ve müşteriler açısından karşılıklı güven unsurunun devamlılığı sağlanabilir" diye konuştu. Saka, bölgelerinde dış ticaretin gelişmesi için çalışmalar yürüttüklerini ve bünyelerinde dış ticaret birimi oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

  ALİAĞA LİMANININ ÖNEMİNİ VURGULADI
  Dış ticaretin en önemli ayaklarından lojistiğin Aliağa'daki potansiyeline değinen Saka, "Ege Bölgesi'nin 17 milyar dolarlık ihracatının 10.2 milyar doları Aliağa limanlarından gerçekleştiriliyor. 800 yıllık Hamburg limanı yılda 100-120 milyon ton elleçleme kapasitelidir. Yaklaşık 30 yıllık liman bölgesi olan Nemrut'ta ise yıllık 40 milyon ton kapasite elleçleme çalışması varsa bu çok büyük gelecek vadeden bir olaydır" dedi.
  Büyüme için ihracat şart
  SEKTÖREL TEŞVİK TALEBİ
  Bölgesel teşvikler yerine sektörel teşviklerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Saka, "Manisa ile Aliağa Organize Sanayi Bölgesi arasında 18 kilometre mesafe var. 18 kilometre mesafe içinde böyle bir teşvik olduğu zaman bizim bölgemizden dahi fabrikasını söküp Manisa'ya götürenler oldu. Çünkü sökme takma işleminin maliyetini iki yıl içinde teşvik dolayısıyla geri kazanabiliyor. Uzun sürede teşvik de kullanacağı için çok karlı sistem oluyor. Artık bölgesel teşvik sisteminden çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Sektörel bazda teşvik verilmesi daha sürdürülebilir olacaktır" diye konuştu.
  ALTO Başkanı Saka, öğrencilere öğrencilik hayatından iş hayatına geçiş sürecini ve bu süreçte bazı yapılması gereken hedef ve planlamaları da anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı