Büyüme hız kesti konut talebi düştü

Piyasanet
10.07.2012 - 12:47 | Son Güncelleme: 10.07.2012 - 12:47

Türkiye ekonomisini soğutma hedefleri 2012 yılının ilk çeyreğinde sonuç verdi. Büyüme yavaşlarken cari açık ve enflasyonda düşüş gözleniyor. Büyümenin yavaşlamasından ise gayrimenkul sektörü dahil tüm sektörlerin etkilendiği görülüyor. Peki bu gelişmeler neticesinde tüketicinin ve gayrimenkul sektörünün tepkisi nasıl?

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER)  Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü birinci çeyrek raporuna göre büyümedeki yavaşlamanın konut piyasasını da etkilediği görülüyor. Cari açık ve enflasyondaki gerilemeye rağmen tüketicilerin Türkiye’deki ekonomik gelişmelerinin etkisi ile tedbirli davrandığı anlaşılıyor. Yine raporda yer alan tüketicin konut alma eğilimine bakıldığında ise yılbaşında yükseliş gösteren eğilimin, Mayıs ayı itibari ile düşüş yaşaması da bu yorumu destekliyor.

Konut Satışları Son Üç Aya Göre En Düşük Seviyede

Yine GYODER’in raporuna göre, 2012 yılı ilk çeyrek dönemi içinde kullandırılan konut kredisi sayısının 66.589 adet ile son sekiz çeyrek dönemin en düşük seviyesine inmesi ve kullandırılan kredi tutarının geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya düşmesi dikkat çekiyor. Konut kredisi faiz oranlarında sınırlı bir düşüş eğilimi olmasına rağmen ortalama faiz oranının hala yüzde 1,21 seviyelerinde seyretmesi ise konut almayı düşünenlerin elini kolunu bağlıyor. Buna bağlı olarak konut satışlarının yılın ilk çeyreğinde düşüş yaşayarak son üç çeyreğe göre en düşük seviyede kaldığı ve 96.092 adet konut satışı yapılabildiği görülüyor.

Yeni Konut Fiyatlarında Yükseliş Durdu

Gyoder’in raporuna göre, 2012 yılının ilk beş ayında konut fiyatlarının Türkiye genelinde yüzde 4,7 oranında arttığı görülürken, İstanbul’da ise mevcut konut fiyatlarındaki artış miktarının yüzde 5,3 ile Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiği görülüyor. Raporda yeni konut fiyatlarındaki sınırlı artışın ikinci çeyrek itibari ile durağanlaştığı görülürken, düşen konut taleplerinin  yeni konut fiyatlarındaki artışın hızını kestiği yorumu yapılıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı