ANKARA HABERLERİ

Büyükşehirlerin mevzuatı değişmeli

Oğuz DEMİR
15.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yaz süresince Çankaya sokaklarını yenileyeceklerini belirtti. Tanık, ilçe belediyelerinin sağlıklı çalışabilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin mevzuatının değişmesi gerektiğini de söyledi.

Oğuz DEMİR

ÇANKAYA Belediyesi, Kavaklıdere’den başlayarak ilçe sınırlarındaki sokaklarda yenileme çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında Bülten Sokak baştan sona yenilenirken, Bağış’tan Binektaşı’na, Bardacık’tan Hacıyolu’na birçok sokak projelendirilerek çalışmalara başlandı. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe ile yenilenen sokağı gezerek çalışmaları yerinde inceledi, esnafla sohbet etti. Tanık, Büyükşehir Belediyesi ile olan sokak yetki paylaşımındaki sıkıntılar nedeniyle Tunus Caddesi de başta olmak üzere birçok caddeye dokunamadıklarını anlattı. Tanık, Büyükşehir’in Çankaya başta olmak üzere diğer ilçe belediyeleriyle de problem yaşadığını savundu. Tanık, ilçe belediyelerinin sağlıklı çalışabilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin mevzuatının değişmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

İlçe belediyeleriyle sıkıntılı

“Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında bir rekabet varmış ve bunun sonucunda vatandaş sıkıntı çekiyor duygusu yaşanıyor. Bunun sorumlusu mevcut yapıdır. Çankaya belediyesi CHP’li bir belediye. Büyükşehir Belediye Başkanı, Çankaya Belediye Başkanı’nı kendine rakip görüyor. Ama bu sadece CHP’li Çankaya Belediyesi ile bir sorunu olduğu anlamına gelmiyor. Şu anki Altındağ Belediyesi’yle de en azından Çankaya Belediyesi’yle olduğu kadar rahat olmayan bir ilişkisi var. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin yapısından ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kimliğinden kaynaklı bir durum.

Mevzuat değişmeli

Esas olarak Büyükşehir Belediyesi’nin mevzuatının değişmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı’nı mutlak monarşist haline getiren bu düzenlemeyi bir derebeyi konumuna kavuşturan bu düzenlemenin değişmesi halka en yakın olan ilçe belediyesinin sorumluluk alanının daha geniş, daha yetkili ve işler olduğu, Büyükşehir’in koordinatör olduğu ilçe belediyeleri arasında ahengi sağlamaya yönelik bir yapıya ihtiyaç var. Beş milyon nüfuslu ve 50 kilometre yarıçapındaki bir alana, bir merkezden yetişilmesi mümkün değil.

Asfaltı döküyoruz kazıyorlar

Gündüz 2.5 milyon nüfusa sahip bir belediyeyiz ama toprağın 10 santimetre altına bir şey yapmaya yetkimiz yok. Su ve kanalizasyon idaresi Büyükşehir Belediyesi bünyesinde. Biz asfaltı dökmeden önce kırk takla atıyoruz çünkü asfaltı attıktan sonra üç gün geçmeden ‘kazacaklar mı’ diye düşünüyoruz. İlgili kurumlarla koordinasyon içerisinde çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bazen programımızda yok deyip biz asfaltı attıktan sonra bir sene bile geçmeden kazıyorlar ve çalışmalarını yaptıktan sonra kazdıkları gibi de bırakıyorlar.

Tunus’u da yenilemek istiyoruz

Büyükşehir Belediyesi ile olan sokak yetki paylaşımındaki sıkıntılar nedeniyle Tunus Caddesi’nde kaldırım ve yol rezaletini ortadan kaldıramıyoruz. Belediye Meclisi’nden bir karar geçirebilirsem bu alanlara da girme konusunda kararlıyım. Büyükşehir’in izin verdiği her türlü sınırlamayı zorlayarak Büyükşehir’in ihmal ettiği bu kaldırımları sokakları tıpkı Bülten Sokak’ta olduğu gibi insanların takdirle karşıladığı bir konuma getireceğiz.

Çankaya elden geçecek

Kavaklıdere bölgesinde kapsamlı bir yenilememiz var. Bülten sokak yenilendi. Mithatpaşa caddeleri arasında kalan sokaklarımız da dahil olmak üzere Emek, Bahçeli, Ayrancı ve Cebeci semtlerinde de bizim yetki ve sorumluluğumuzda olan bütün sokaklarda uygulamayı yapacağız ve Çankaya’da yepyeni bir sokak anlayışını hayata geçireceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehirlerin mevzuatı değişmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı