ANKARA HABERLERİ

Büyükşehir'in performansı oy çokluğuyla kabul edildi

Hürriyet Haber
16 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Kasım 2009 - 21:08

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO’nun 2010 Bütçe Yılı performans programları görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sunumunun ardından, performans programları oy çokluğu ile kabul edildi.

Hürriyet Haber

Büyükşehİr Belediye Başkanı Melih Gökçek, performans programlarını sinevizyon sunumu eşliğinde anlattı. 2010 döneminde genel olarak 8 temel hedef ortaya konulduğunu dile getiren Gökçek, bu hedefleri şöyle sıraladı:

“Ankara’nın sanayileşmesine yapılacak desteklere devam, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin bitirilmesi için yatırımların hızlandırılması, Uluslararası Hayvanat Bahçesi inşaatına başlanması, devam eden metro inşaatlarının hızlandırılması, Ankara’ya yeni müze yapımının temini, Kentsel Dönüşüm projelerinin hızlandırılması, Ankara’nın estetik açıdan “Bir Dünya Başkenti” olgusuna layık gelişiminin devam ettirilmesi, kurumsal gelişimin çağdaş kamu kurumu niteliklerini taşıyacak şekilde tamamlanması ve mükemmel hale getirilmesi”

60 stratejik amaç

Belediye tarafından planlı bir gelişimin gereği olarak kapsamlı bir stratejik amaç çalışması yapıldığını kaydeden Gökçek, Türkiye’de ilk defa 60 adet “Stratejik Amaç” belirlendiğini ifade etti. Bu stratejik amaçları gerçekleştirmeye yönelik 478 adet de “Stratejik Hedef” ortaya konduğunu dile getiren Başkan Gökçek, temel konuları “Kurumsal Gelişim, Sağlık Hizmetleri, Toplumsal Duyarlılık, Mali Yönetim, Doğal Çevre, Kültür Hizmetleri, Eğitim Hizmetleri, Ulaşım Hizmetleri, Altyapı Hizmetleri, Kültürel Faaliyetler” olarak sıraladı.

2010 önemli

“2010 yılı bizim için önemli bir faaliyet dönemidir” diyen Başkan Gökçek, başta insan kaynakları olmak üzere her konuda popülizmden uzak bir yönetim sergilemek, her türlü sosyal yardım ve projeyi hayata geçirmek, işsizliği önlemek gibi çok farklı alanlarda geniş bir bakış açısıyla uygulamalar gerçekleştireceklerini belirtti.

ASKİ ve EGO’ya dev bütçe

Daire başkanlıklarının performans hedef tablolarını tek tek okuyan Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin toplam kaynak ihtiyacını EGO’ya verilen borçla birlikte 2 milyar 270 milyon TL olarak açıkladı. ASKİ ve EGO’nun performans programlarını da özetleyen Başkan Gökçek, ASKİ’nin tahmini bütçesinin 1 milyar 132 milyon TL, EGO’nun tahmini bütçesinin ise 1 milyar 431 milyon 610 TL olduğunu açıkladı.

Metroya eleştiri yardıma destek

Gökçek’in ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yula metro sorunun çözülmesi gerektiğini hatırlattı. Avrupa ödüllü bir başkentin metrolarıyla övünmesi gereken bir kent olması gerektiğini söyleyen Yula, kentin kangren olmuş sorunları konusunda da adım atılması gerektiğini ifade etti.
Yula’nın ve diğer CHP’li Meclis üyelerinin yardımlara ilişkin olumlu görüşlerini de memnuniyetle karşıladığını bildiren Başkan Gökçek, “İlk defa bir CHP’li, yardımları takdir ettiğini söyledi. CHP’nin bu noktaya gelmesi takdire şayan. Takdir ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir'in performansı oy çokluğuyla kabul edildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı