Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büyükşehire artık orman tahsisi yok

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

  Orman Bakanı Nami Çağan, büyükşehirlerde orman köylüsü kalmadığını belirtip İstanbul gibi yerleşim merkezlerinde ormanlık arazi tahsisi yapılmayacağını açıkladı.

  ORMAN Bakanı Nami Çağan, ‘İstanbul’da 1140 hektar alanın hatalı kadastro uygulaması sonucu ormanlık alandan çıkarıldığı' yolundaki ihbarların bir bölümünün doğru çıktığını belirterek, bunun üzerine bakanlığın tüm uygulamaları mercek altına aldığını söyledi.

  İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde yaptığı ‘2000 yılı Orman Yangınlarını Değerlendirme Toplantısı’nda, Çağan, her ihbarı değerlendirdiklerini, ihmali ve kusuru görülenleri yargıya intikal ettirdiklerini belirterek, orman özelliğini kaybeden alanların orman köylüsüne tahsisi uygulamasının, bundan sonra İstanbul ve diğer büyükşehirlerde yapılmayacağını söyledi. ‘‘İstanbul'da orman köylüsü olmadığını hepimiz biliyoruz zaten’’ diyen Çağan, bakanlık olarak turistik tesislere ve üniversitelere orman alanlarından tahsiste bulunmadıklarını da belirtti. Yasadışı yapılaşmayla da mücadele ettiklerini anlatan Çağan, bu yıl İstanbul'da 114 bina, 3 işyeri, 29 villa, 32 gecekondu ve 5 çeşitli tesisin yıktırıldığını vurguladı. Toplantıda, Orman Bakanlığı, Şişli Belediyesi ve Çekül Vakfı eşgüdümünde, Fatih Çocuk Ormanı içinde ‘Çocuk Köyü’ kurulması için bir protokol de imzalandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı