ANTALYA HABERLERİ

Büyükşehir'den 'Otizm Farkındalık Sempozyumu'

DHA
11.04.2018 - 16:23Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 'Otizm Farkındalık Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr. Binyamin Birkan, Türkiye'de 10 yıl önce 2 bin 500 çocukta bir rastlanan otizmin bugün 68 çocukta bir görülmeye başlandığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, 'Otizm Farkındalık Günü' kapsamında 'Otizm Farkındalık Sempozyumu' düzenledi. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'ndeki sempozyuma Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Üstündağ, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği Kurucu Temsilcisi ve Dernek Başkanı Tarık Bitlis, Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği Yönetim Kurul Üyesi Nasuh Boztepe, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

68 ÇOCUKTAN BİR TANESİ OTİZM RİSKİ İLE DOĞUYOR

Sempozyumda, Anadolu Üniversitesi Prof. Dr. İlknur Maviş, Biruni Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Binyamin Birkan otizmle ilgili bilgiler sundu. Prof. Dr. İlknur Maviş, yaptığı konuşmada otizm spektrum bozukluğunun doğuştan gelen ve yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olduğunu söyledi. Prof. Dr. Maviş, “Türkiye'de her 68 çocuktan bir tanesi otizm riski ile doğuyor bu gerçekten göz ardı edilemeyecek bir oran. Her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konuluyor. Ve genellikle 3 yaşından önce başlayıp ve ömür boyu da sürebilen bir bozukluk söz konusu. Onun için 3 yaş öncesi bizim için çok önemli" dedi.

ÇOCUKLARINIZI İZLEYİN

Ailelerin, bebeklerin ilk 12 aylık döneminde otizm belirtisi verip vermediğini gözlenmesinin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. İlknur Maviş, “Çocuklarınızı her aşamada gözlemleyin. Çocuklar motor hareketle birlikte 12 ayı geçe bir 'babıldarlar' anneler olarak bu durum çok hoşumuza gider. Yani ünlü ünsüz serileri kullanma ve anlamlı gelen heceler çıkarmaya başlarlar. Bunlar (mama veya dada) gibi. 'Babıldama' diye tabir ettiğimiz durum otistik çocuklarda olmaz" diye konuştu.

ÖZEL EĞİTİMLE KALİTELİ YAŞAM

Biruni Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Binyamin Birkan ise otizmli bireylerin özel eğitimleri hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Birkan, otizmli bireylerin özel eğitimine yönelik çalışmaların çok önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bundan 10 yıl önce 2 bin 500 çocukta bir rastlanan otizm ancak bugün 68 çocukta bir görülmeye başladı. Bu inanılmaz bir oran. Özellikle eğitime erken yaşlarda başladığınızda bu eğitim modelini iyi şekilde uyguladığınızda otizmli bir bireyin hayatında umut vaat eden bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yaşamında çok önemli ilerlemeler sağlayabilir yaşam kalitesini arttırabilirsiniz."

Prof. Dr. Birkan, programın sonunda Antalya genelindeki okullardan gelen öğretmenlere otizmli çocuklarda sık görülen davranış sorunlarıyla başa çıkma yöntemliyle ilgili eğitim verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir'den 'Otizm Farkındalık Sempozyumu' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı