ADANA HABERLERİ KOZAN HABERLERİ

Büyükşehirden Kozan’da damızlık koç dağıtımı

DHA
14.05.2018 - 14:22Son Güncelleme :
DHA

Yaşar KORKUSUZ/ KOZAN(Adana),(DHA)- ADANA’nın Kozan İlçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından küçükbaş hayvan yetiştirici ailelere kırsalda kalkınmayı desteklemek amacıyla 387 adet ivesi cinsi damızlık koç dağıtımı yapıldı. 
İlçedeki küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yüzde yetmişi büyükşehir belediyesi destekli yüzde 30'u ise hak sahiplerinden olmak üzere toplam 387 adet ivesi cinsi damızlık koç Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün de katılımı ile dağıtımı gerçekleşti. Kozan Belediyesi Hayvan Canlı Pazarında gerçekleşen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Adana Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Memili Güven, "Geçtiğimiz yıl Adana Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin başlatmış olduğu Halk Elinde İvesi Islah projesi kapsamındı 8 ilçemizde 40 yetiştiriciye 167 adet damızlık koç desteği vermiştik. 2. Aşamada İmamoğlu ilçemizde 76 üreticiye 238 adet koç, Aladağ Akören’deki üreticilerimize de 8 kişiye 17 adet olmak üzere damızlık koç desteği verilmiştir. Bugüne kadar 124 üretecimize 422 adet damızlık koç desteği verilmişti. Bugün ise  Kozan ilçemizdeki hayvan yetiştiricilerimize 387 adet damızlık ivesi cinsi koç desteği vereceğiz" dedi.
Adana Damızlık Keçi Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen ise projeye desteklerinden dolayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti. Kırsalda kalkınmaya ivme kazandırmak için bir dizi projeye imza attıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü kırsalda yerinde kalkınmayı önemsediklerini ifade ederek, bu proje ile hem üreticinin kazancının arttıracağını hem de yerli koyun ırkının koruyup geliştireceğini belirtti.
Sözlü Türkiye’nin et üretiminde büyük açığının olduğunu ancak küçükbaş hayvancılığın gelişmesi sayesinde bu açığın yüzde 20’sinin kapatılabileceğini ifade etti. Proje kapsamında her 25 dişi koyuna bir ivesi cinsi damızlık koç verdiklerini ve bu koyunları Şanlıurfa Ceylanpınar TİGEM’den aldıklarını belirterek bu damızlık koçların maliyetinin yüzde yetmişini büyükşehir belediyesi olarak kendilerinin karşıladıklarını yüzde 30'nun ise yetiştiriciden aldıklarını kaydetti. Kozan’da 387 ivesi cinsi damızlık koç’u 127 üretici aileye vermekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Sözlü artık ivesi cinsi koyun arayanların Şanlıurfa Ceylanpınar ya da bir başka şehre gitmesine gerek kalmayacağını da sözlerine ekledi. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin hayvan yetiştirerek hem kendi bütçelerine katkı sağladıklarını hem de devletine karşı önemli bir görevi yerine getirdiklerini ifade eden Sözlü, devletin küçükbaş hayvan yetiştiricilerine vermiş olduğu destekler ile para kazanma amaçlı değil ülkedeki et açığını kapatmak ve halkın zenginleştirmek olduğunu ifade etti.  Protein tüketen ülkelerde yaşayan insanların daha zeki olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü dünyada Amerika’nın en fazla et tükettiğini ve zeki insanların bu ülkelerden çıktığını belirterek ülkemizdeki et üretimini artırma düşüncesinden dolayı böyle bir projeye imza attıklarını kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından ivesi cinsi koçların dağıtımı hak sahibi ailelere verildi.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kozan haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kozan haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehirden Kozan’da damızlık koç dağıtımı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı