ANTALYA HABERLERİ

Büyükşehir'den Eşgüdüm Kurulu'na yalanlama

DHA
28.12.2017 - 12:17Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu'nun, Lara sahilinde yapılması planlanan kruvaziyer liman ve AVM projesiyle ilgili turizmciler, meslek odaları, kent ve bölge sakinlerinin bilgilendirilmediğine ilişkin açıklamasına, Büyükşehir Belediyesi'nden yalanlama geldi. 
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Eşgüdüm Kurulu'nun Antalya Kruvaziyer Limanı ile ilgili yaptığı açıklamaların üzüntüyle karşılandığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi'nin meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin eleştirilerine ve görüşlerine yüksek hassasiyet gösterdiği kaydedilen açıklamada, "Ayrıca Konyaaltı Sahil Projesi, Boğaçayı Projesi gibi önemli projelerde hatta Cumhuriyet Meydanı, Doğu Garajı Projesi, Balbey Kentsel Yenileme Projesi gibi önemli projelerde de meslek kuruluşları ve Eşgüdüm Kurulu ile ortak çalışmalar yapıldığı ve tüm projelerde sivil toplum örgütlerine Kent Konseyi dahil her türlü bilgi paylaşımında bulunulduğu da kamuoyunun malumudur" denildi. 
'BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ'
Son olarak Konyaaltı Sahil ve Boğaçayı projeleri ile ilgili Eşgüdüm Kurulu'na alanında uzman, uluslararası bilinirliği olan akademisyenler tarafından 9 Kasım 2017'de Mimarlar Odası'nda, 13 Kasım 2017'de İnşaat Mühendisleri Odası'nda bir sunum gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Büyükşehir Belediyesi'nin defalarca Eşgüdüm Kurulu'na bilgi istenildikten sonra gereken değerlendirmelerin yapılması talebinin önemi, maalesef Lara Kruvaziyer Liman açıklamasında da görülmüştür. Eşgüdüm Kurulu'nun Büyükşehir Belediyesi'nden bilgi istemeden yapmış olduğu açıklamaların, bir kasıt içerisinde yapıldığı izlenimini doğurmaktadır ki bu meslek kuruluşları ve sivil toplumun itibarı açısından fevkalade önemlidir. Eşgüdüm Kurulu'nun bilgi sahibi olmadan fikir sahibiymiş gibi açıklamalar yapması sivil toplum hassasiyeti açısından tehlikelidir."
'KASITLI YAKLAŞIM' İDDİASI
Lara Kruvaziyer Liman ile ilgili ÇED raporu öncesinde ulusal ve yerel gazetelere halkın bilgilendirilmesine ilişkin toplantılarla ilgili ilan verildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
"Bu kapsamda 17 Nisan 2017 tarihinde saat 14.00'de Lara Beach EKDAĞ Sosyal Tesisleri'nde Lara Kruvaziyer Liman ile ilgili 'Halkın Bilgilendirme Toplantısı' yapılmış ve soru cevaplarla da konuyla ilgili detaylı bilgilendirmeye gidilmiştir. Bu toplantıların ve çağrıların yapılmasına rağmen Eşgüdüm Kurulu'nun Büyükşehir'den bilgi talebi bile olmadan halkın bilgilendirme çalışmalarını hiç yapılmamış gibi göstermesi, bu konuya kasıtlı yaklaştıkları imajını doğurmaktadır."
"Kendilerinin teknik değerlendirmelerine fevkalade saygı göstermekle birlikte, yalan yanlış bilgilerle kamuoyuna açıklama yapmaları, meslek kuruluşu sorumluluğuna yakışmamıştır. Ayrıca 'Kruvaziyer liman ile ilgili bilgilendirme toplantılarından haberimiz olmadı' gibi bir gerekçe de hiçbir şekilde kabul edilemez ve sorumsuzca davrandıklarının teyidi olur. Bundan sonraki açıklamalarında Eşgüdüm Kurulu, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarını Büyükşehir Belediyesi'nden yeterli bilgiye sahip olduktan sonra açıklama yapmaya bir kez daha davet ediyor ve her zaman bütün Antalya halkıyla ve sorumlu kuruluşlarla her türlü bilgi paylaşımında bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyacağımızı ifade ediyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir'den Eşgüdüm Kurulu'na yalanlama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Temmuz 2018, Salı
 • İmsak
  04:04
 • Guneş
  05:44
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı