BURSA HABERLERİ

Büyükşehir'den eğitimde iş birliği

DHA
09.04.2016 - 15:15Son Güncelleme :

Büyükşehir'den eğitimde iş birliği

DHA

BURSA, (DHA) - BURSA’da eğitim hayatına verilen desteklerin yaygınlaştırılarak artırılmasına hedefleyen ‘çatı’ protokol",Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya arasında imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim ve öğretim hayatına sağladığı katkılar, imzalanan yeni protokolle birlikte farklı bir boyut kazandı. Belediyenin bugüne kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle gerçekleştirdiği her türlü protokolün koordine edilmesini, mevcut projeleri etkinleştirmenin yanında yeni çalışmalara da yelken açmayı hedefleyen ‘çatı’ protokole, Büyükşehir Belediyesi'nin Ak Partili Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına da Müdür Veli Sarıkaya imza koydu.

İmzalanan çatı protokolün ana okuldan ilkokula, ortaokuldan liseye kadar 600 bin öğrenciyi, ailelerini, öğretmenleri ve vatandaşları ilgilendirdiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altep, “Bugüne kadar Milli Eğitim’le birlikte ortak birçok protokole imza attık fakat bu farklı olacak. Daha önce lokal anlamda çalışmalar sergiledik, şimdi genele geçiyoruz. Mevcut anlaşmaların hepsinin önüne geçen yeni protokolle birlikte gençlerimizin eğitim hayatında her şekilde desteklenmesini hedefliyoruz. Vatandaşı da ilgilendiren sosyal ve kültürel, sportif aktiviteler, yarışma, müsabaka, çalıştay ve kamplar düzenlemeyi arzu ediyoruz. Bursa’nın eğitim ve kültür seviyesini yükseltmek ve büyük başarılara imza atmak istiyoruz” dedi.

A’DAN Z’YE HERKESİ KAPSIYORBüyükşehir Belediyesi’yle İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol, eğitim alanında kalite ve sürdürülebilirliği sağlayarak yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Öğretmen, öğrenci ve velileri de kapsayan protokol; her türlü proje çalışmalarının, farkındalık projelerinin, sosyal, kültürel, sportif ve akademik faaliyetlerin önünü açacak. Bursa’nın değerlerini tanıma, çevre bilinci, aile eğitimleri, materyal geliştirme, öğretmen eğitimleri, materyal basımları, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, toplumsal değerler eğitimi, kardeş okul çalışmaları, öğrenci ve öğretmenlere yönelik sosyal etkinlikler, halk oyunları, drama, bilgi yarışmaları, münazaralar, sosyal ve toplumsal sorunlara yönelik farkındalık oluşturma gibi çalışmalar da protokol kapsamında hayata geçirilecek. Ayrıca protokol kapsamında; Bursa’da mesleki ve teknik eğitimin temel sorunlarının tespitinin yanı sıra bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılacak çalıştay, panel ve benzeri etkinlikler ile çözüme yönelik eylem planları hazırlanacak. Balkan ülkelerinde yaşayan öğrencilerin Türkiye’ye getirilerek mesleki ve teknik eğitim alarak nitelikli iş gücüne kavuşma imkanı oluşturulacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan öğretmenler ve diğer çalışanların moral ve motivasyonlarının arttırılması noktasında Büyükşehir Belediyesine ait spor ve yaşam alanları eğitim camiasının hizmetine sunulacak.

Büyükşehir Belediyesi, eğitim ve öğretim hayatına sağlanan destekler kapsamında bugüne kadar onlarca okulu, yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren çalışmalara imza attı. Büyükşehir Belediyesi-İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde birçok okul sıfırdan yenilendi. Birçoğunda güçlendirme çalışmaları yapıldı. Her yıl yüzbinlerce öğrenci, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle okullarında spor etkinliklerine çekildi. Bu etkinliklerde öğrencilere malzeme yardımı da yapıldı. Büyükşehir desteğiyle Türkiye’de ilk kez Bursa’da lise öğrencileri sınava alındı. Bu sınavlara 270 bin öğrenci katıldı. Ortaöğretim bilgi yarışmaları düzenlendi. Bu yarışmalara 15 bin öğrenci katıldı. ‘Değerlerimle büyüyorum’ projesi kapsamında 1000 adet kitap basılarak, 81 ilde dağıtıldı. Yaz ve kış kampları, tematik öğrenci çalıştaylarıyla yüzbinlerce öğrenci ağırlandı.

 

(Fotoğraflı)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Büyükşehir'den eğitimde iş birliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Nisan 2016 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir'den eğitimde iş birliği haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı