İZMİR HABERLERİ

Büyükşehir'den 11.3 milyon TL'lik çiçek sözleşmesi

DHA
24 Mayıs 2017 - 14:55Son Güncelleme : 24 Mayıs 2017 - 14:55

Büyükşehir'den 11.3 milyon TL'lik çiçek sözleşmesi

DHA

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle Türkiye'de 'çiçeğin başkenti' haline gelen Bayındır'da, çiçek üreticilerinin yüzü bir kez daha güldü. 2007 yılından bugüne kadar yaptığı sözleşmeli alımlarla üreticinin kalkınmasına büyük katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2017 yılı için  11.3 milyon TL’lik alım sözleşmesi imzaladı.

2007 yılından bugüne kadar yaptığı sözleşmeli alımlarla çiçek üreticisinin kalkınmasına büyük katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, her sene yenilediği sözleşmelerle üreticinin yüzünü güldürüyor. Yerelde kalkınma hedefi doğrultusunda üreticiye destekler sürerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) ile 2017 yılı için 11 milyon 300 bin TL’lik yeni bir sözleşme daha imzaladı. 4 milyon adedi mevsimlik olmak üzere çalı, yer örtücü ve ağaçtan oluşan 5 milyon 241 bin adet bitki alımını kapsayan protokol imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kooperatifçiliğe ve dayanışmanın önemine dikkat çekti.

TOHUM SAĞLAM EKİLDİ

Çiftçiliğin, tarımın, kalkınmasının özünün kooperatifçilik olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Dayanışmadan, yardımlaşmadan, birbirimizin eksiğini kapatmadan, birlikte çalışmadan bu işi büyütmemiz mümkün değil. Bayındırlılar belki ilçenin içinde yaşadıkları için farketmiyor olabilirler. İlçedeki son 10 yıllık gelişmeyi biz dışardan çok daha iyi hissediyoruz" dedi. Bir taraftan turizm, diğer taraftan dikme çiçek üretimi ve arıcılık gibi farklı sektörlerle ilçeleri kalkındırmak zorunda olduklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Bu, yol yapmak kadar bizim görevimiz. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yola çıktığımızda 12 metrekarelik bir yerde başladık. Ürün çeşidi sınırlıydı, dayanıklılığı tartışmalıydı. Şimdi Hollanda ile Ar-Ge çalışması yapacak boyuta geldik. Bundan sonra Bayındır'ı kimse durduramaz. Çünkü bu tohum sağlam ekildi" diye konuştu.

DÜNYAYA AÇILMA ZAMANI GELDİ

Kooperatif yöneticileri ile üreticilere seslenerek yeni hedefler gösteren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Bir zamanlar 'tefeciden kurtulacaksınız' diyorduk. Şimdi dünyaya açılma zamanı. Şimdi kooperatifinize sahip çıkma, gelirinizin bir kısmını kooperatifle birlikte araştırma geliştirmeye harcama zamanı. Şimdi aklı ve bilimi, bilimin ürettiği teknolojiyi kalkınmak için kullanma zamanı.  Birlik olacağız. Ekmeğimizi, lokmamızı büyüterek hem kendimizi hem kentimizi kalkındıracağız.  Buradan ülkenin kalkınmasına öncü olacağız.  Bunu başarabildiğimiz zaman gelecek kuşaklara karşı görevimizi yapmış olacağız."

BAKANLIĞA "KUŞ CENNETİ'NİN 60 MİLYONUNU" SORDU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi ile arasındaki İzmir Kuş Cenneti protokolünü iptal etmesi sonrası yapılan açıklamalarla ilgili de konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Bakanlık yetkililerinden 'İzmir Kuş Cenneti için harcadıklarını söyledikleri 60 milyon lirayı' madde madde açıklamalarını istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bugüne kadar İzmir Kuş Cenneti için 26 milyon lira harcama yaptığını ve bunları madde madde kamuoyuna açıkladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti:

"Biz İzmir Kuş Cenneti'ne senelerdir bakıyoruz. İzmir Kuş Cenneti'ni Koruma ve Geliştirme Kuş Birliği'nin başkanlığını yapıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri birlik için  '3 kuruş yatırım yapmadı,  biz birlikten İzmir Kuş Cenneti'ni alıyoruz' dediler. Diyebilirler;  alabilirler. Orada bir problem yok ama '3 kuruş yatırım yapmadı' dediklerinde biz de ne yatırım yaptığımızı madde madde, nereye kaç para harcadığımızı yazdık. Alt alt koyduk, 26 milyon lira çıktı. Arkasından Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yetkililerden yazı geldi. Yazının altında isim yok. İzmir Kuş Cenneti için Bakanlığın 60 milyon lira para harcadığını belirtilmiş. İzmir Kuş Cenneti'nin sınırları belli. Bu 60 milyon lirayı bizim madde madde döktüğümüz gibi yazarlarsa, biz de nereye ne yaptıklarını öğrenebiliriz. Yapmışlar mı yapmamışlar mı? Esnaf arasında 'hiçbir şey bilmiyorsan yarısını ver' diye bir laf vardır. Bir şeyi almaya gittiğinde de hiçbir şeyi bilmiyorsan iki mislini söylersin. 26'nın iki misli yuvarlak 60 yapıyor. Bu yakışmıyor. Bir Bakanlığın adını kullanan bir Genel Müdür mü, kimdir, hangi yetkilidir? Bu yakışmıyor. Bu şekilde olmuyor bu işler. Bu şekilde olmayınca toplumda rahatsızlık ve gerilim yaratıyor. Türk insanına, bizim gelenek, göreneklerimize, iş yapma biçimimize, duruşumuza, komşuluk ilişkilerimize ters gelen ve bizi ruhen yaralayan, toplumu ruhen çürüten işler oluyor. Buna en çok siyasilerin en tepeden başlayarak dikkat etmesi gerekiyor. Ben bu dikkati, bu hassasiyeti bekliyorum. İzmir ile ilgili konuşurken lütfen İzmir'e ve İzmirliye saygılı olsunlar. Güneş balçıkla sıvanmaz. O atılan çamurlar kendi elinize yüzünüze bulaşır diyorum. Cevap vermek istemiyordum ama çarpıtmanın dozu artarak devam edince cevap vermek durumunda kaldım".

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Büyükşehir'den 11.3 milyon TL'lik çiçek sözleşmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı