ERZURUM HABERLERİ

Büyükşehir, yılda 130 metrekare Hereke halı üretiyor

DHA
31.03.2016 - 18:05Son Güncelleme :
DHA

Zafer KUMRU/ ERZURUM, (DHA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hereke tipi halı üretimini artırmak içinh tezgah sayısını 31'e kursiyer sayısını 43'e çıkardı.
Büyükşehire ait merkezlerde yılda 130 metrekare Hereke Tipi halı dokunacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'ın isteği üzerine İstanbulkapı Toplum Merkezi'nde faaliyetini sürdüren Halıcılık Eğitim Merkezi'nde üretim kapasitesi artırıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ESMEK Şube Müdürlüğüne bağlı merkezde 60 x 60 santim ebatlarında üretilen Hereke halıların 1 santimetrekaresinde 36, 1 metrekaresinde ise 360 bin düğüm atıldığına işaret eden yetkililer, tezgah sayısını 31'e, kursiyer sayısını  43'e çıkardıklarını bildirdiler. Yıllık 130 metrekare Hereke Halısı üretiminin gerçekleştiği merkezde, ESMEK bünyesinde Oltu ve Hınıs'ta yeni açılacak kurslarla 2016 yılında 250 metrekare Hereke Halısı üretimi hedefleniyor. 
İhtiyaç sahibi kadınlara meslek kazandıran Halıcılık Eğitim Merkezinde kursiyerlere maddi ve bütün fiziki imkanların sunuluyor. Hereke tipi halılar Tebrizkapı Kültür ve Sanat Çarşısı, İstanbul Kapalı Çarşı, İzmir, Antalya, Erzincan ve Tokat Niksar'da satışa sunuluyor. Bu arada Oltu'da 15 Nisan'da faaliyete başlayacak olan Hereke Halı Kursu, Hınıs ilçesinde de Mayıs ayında faaliyete geçecek.
 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Büyükşehir, yılda 130 metrekare Hereke halı üretiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 18 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir, yılda 130 metrekare Hereke halı üretiyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı