Ege Haberleri

EGE

  Büyükşehir tartışması

  DOĞAN HABER AJANSI
  10 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mayıs 2011 - 23:54

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın nüfusu 750 bini geçen kentlerde belediyelere büyükşehir statüsü getirilmesi için yasa tasarısı hazırlığı yapıldığını açıklaması, Ege’de yankı buldu.

  Nüfusu 750 binin üzerinde olan Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Balıkesir’de belediye başkanları, büyükşehir statüsü fikrini beğendi, ancak bunun 12 Haziran milletvekili seçimi öncesinde açıklanmasını siyasi buldu.

  Düğün değil bayram değil

  Balıkesir’in MHP’li Belediye Başkanı İsmail Ok, ilin büyükşehir olmasının hızlı ve sağlıklı gelişmeyi getireceğini, ancak konunun siyasi boyutu olduğunu vurguladı, “Zamanlaması tartışılır. Düğün değil, bayram değil. Tam seçim arefesinde gündeme gelmesi dikkat çekiyor. İktidar partisinin oya dönük bir planlaması olduğu açık. Bu konu keşke daha önce gündeme gelseydi.İnsanlarımızın Balıkesir büyükşehir olacak diye ideolojilerini, görüşlerini ya da oylarını değiştireceğini düşünmüyorum” dedi.

  CHP İl Başkanı Sıtkı Gider de,açıklamayı, “seçime dönük” olarak değerlendirdi, “Zaten illere bakarsak Aydın, Muğla, Balıkesir, Tekirdağ gibi çoğunun AKP’nin pek de başarılı olamadığı, seçim kaybettiği iller olduğunu görüyoruz. Bildiğim kadarıyla bir belediyenin büyükşehir olması için merkez nüfusunun en az 500 bin olması gerekiyordu. Ancak il nüfusunu aşarak bu sorunu aşacaklar görünüyor. Başbakanın bu sözünü tutacağını sanmıyorum.” dedi.

  AK Parti İl Başkanı Mahmut Poyrazlı ise konunun yıllardır konuşulduğunu belirterek, “İktidar partisi olarak en önemli hedeflerimizden birisi Balıkesir’i her alanda ilk 10 il içine sokmaktır. Başbakanımızın 12 Mayıs’taki mitingde Balıkesir’in büyükşehir olması açıklamalar yapmasını bekliyoruz” dedi.

  Şart olduğunu söylüyoruz

  Aydın Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, kentin büyükşehir olmasının şart olduğunu belirterek, “Biz de Aydın’ın büyükşehir olması gerektiğini söylüyoruz” dedi. Hazırlanan tasarının netleşmediğini kaydeden Çerçioğlu, Aydın’ın merkez nüfusunun 180 bin, il nüfusunun ise 930 bin olduğunu kaydederek, 15 ilçenin bağlanmasıyla büyükşehir statüsü kazanabileceklerini ifade etti.

  AK Parti İl Başkanı Sadık Atay da, hep büyükşehir olma özlemi taşıdıklarını belirterek, şunları söyledi:“Aydın eğitimi, tarımı, turizmi, Türk ekonomisine katkısı ile layık olduğu yerde olmalı, bunun için de büyükşehir olmalı. Merkez nüfusumuzun 180 bin olması, kanunu uygulamayan, sümen altı yapan belediye yöneticilerinin beceriksizliğidir. Aydın Belediyesi’ne bağlanması gereken beldeler bir türlü il nüfusuna dahil edilememiştir.”

  Manisa’nın MHP’li Belediye Başkan Cengiz Ergün, kentin büyükşehir olmasını kendilerinin de istediğini söyledi. Manisa’nın böylece İzmir’in gölgesinden kurtulacağını ifade eden Ergün, “Ancak, bu tarz şeylerin seçim öncesi gündeme gelmesi biraz manidar” dedi.

  Amaç seçmeni kandırmak

  CHP İl Başkanı Turgay Koç ise açıklamanın tamamen “seçmeni kandırmaya” yönelik olduğunu savundu, “Dokuz yıldır akıllarında yoktu da seçime bir ay kala mı geldi akıllarına? Yoksa, Manisa’nın büyükşehir olması bizi her zaman için sevindirir” dedi.

  AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur da seçim beyannamesinde, “Manisa marka şehir” denildiğini kaydetti, “Bunda birinci olarak büyükşehir olmak var. Zaten üç yıl önce Belediye Başkanı Bülent Kar zamanında büyükşehir olma istemlerimiz vard” dedi.

  Seçim için kullanacaklar

  Muğla’nın CHP’li Belediye Başkanı Osman Gürün, büyükşehir olmanın memnuniyet verici olduğunu belirtti, “Büyükşehir olmak yatırımlar açısından önemli. Bunu seçimlerde kullanacaklar. Biz de büyükşehir olmayı istiyoruz. Kente yararlı olacağını düşünüyorum. Muğla nüfus dağılımı bakımından diğer illerden farklı. Nüfus kent merkezinde değil çevre ilçelerde yoğunluk kazanıyor. Hükümetin tasarrufu ancak bize getirilen öneri yok. Başbakan bize bu teklifi getirirse memnuniyetle değerlendiririz” dedi.

  Büyükşehir olmanın kendilerine onur vereceğini belirten AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk de, “Muğla kendi şansını kendi yaratmıştır. Her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlıyoruz. Büyükşehir olunca vatandaşlara tek elden daha güzel ve hızlı hizmetler verilecek. Yatırımlar ve hizmet kalitesi artacak. Küçük belediyelerin sorunları kısa sürede çözülecek. Bu seçim yatırımı değil, hizmet atağıdır” diye konuştu.

  Söz tutmuyorlar

  Denizli’nin AK Parti’li Belediye Başkanı Osman Zolan, Erdoğan’ın geçen ocak ayındaki ziyaretinde büyükşehir müjdesini verdiğini hatırlattı. Zolan, “Büyükşehirle ilgili her türlü alt yapı ve fizibilite çalışmaları tamamladık. Yarın büyükşehir ilan edilelim, bir eksiğimiz yok. Büyükşehir olduğumuzda gelirlerimiz artacak, daha iyi ve kaliteli hizmetlerde bulunacağız” diye konuştu.

  CHP İl Başkanı Himmet Yavaş ise, hükümet yetkililerinin Denizli’ye büyükşehir sözünü 2009 yerel seçimleri öncesi verdiğini, referandum öncesi tekrarladığını,kaydetti, şunları söyledi:“Denizli’nin büyükşehir olmasını elbette biz de istiyoruz. Ancak, iktidar bu konuyu siyasete malzeme yapıyor. Her seçim öncesi konuyu gündeme getiriyorlar. Şimdi yine söz verdiler. Eğer, Denizli bu kez de büyükşehir olmazsa hesap sorarız ve CHP iktidarında Denizli’yi büyükşehir biz yaparız.”

  Getirdiği avantajlar

  Büyükşehir olmanın en büyük avantajı belediyenin Ankara’dan aldığı payın artması. Belde, il ve ilçe belediyelerine gönderilen pay, nüfus ve gelişmişlik endeksine göre dağıtılıyor.Merkezi idare, büyükşehirlere ve ilçelerine bütçe gelirlerinden yüzde 2.5 pay ayırıyor. Bunun yüzde 30’u büyükşehirlere ayrılıyor. Ayrıca
  büyükşehir belediyelerine, kendi sınırları içinde toplanan vergilerin yüzde 5’i ayrılıyor. Bu yüzde 5’in yüzde 70’i doğrudan belediyeye, yüzde 30’u da nüfusa göre dağıtılıyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı