İZMİR HABERLERİ

Büyükşehir, mobbing için 1500 TL tazminat ödeyecek

DHA
26.04.2016 - 12:05Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

 Büyükşehir, mobbing için 1500 TL tazminat ödeyecekİZMİR 4. İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1986 yılında göreve başlayan 1. derece sayman kadrosu olan ve müdürlüğe yükselen memura (Nihal Karakaya) 2007 yılından itibaren görev yerinin sürekli değiştirilmesi, uygun veya hiç görev verilmemek suretiyle atıl vaziyette bırakılıp dışlandığı ve yalnızlaştırıldığı, idarece psikolojik baskıya (mobbing) maruz bırakıldığı gerekçesiyle 1500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İzmir Büyüşehir Belediyesi'nde örgütlü Tüm Bel-Sen 1 No'lu Yönetim Kurulu, aynı zamanda üyeleri de olan bürokrat adına açtıkları mobbing davasını kazandıklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nde 1. derece sayman kadrosunda olan ve Doğal Yaşam Parkı'nda görev yapan bürokrat, haksız işlemlere ve psikolojik baskıya maruz bırakıldığı iddiasıyla 20 bin TL manevi tazminat davası açtı. Büyükşehir Belediyesi yönetimi ise bu iddiaları reddetti. İzmir 4. İdare Mahkemesi ise aldığı kararla davacının görev yerinin sürekli değiştirilmek, uygun çalışma ortamı sağlanmamak, müktesebine uygun veya hiç görev verilmemek suretiyle atıl vaziyette bırakılıp dışlandığının ve yalnızlaştırıldığının anlaşılmış olması karşısında, idarece psikolojik baskıya maruz bırakıldığı açık olan davacının bu sebeple yaşadığı elem ve üzüntü dolayısıyla oluşan manevi zararlarına karşılık takdiren belirlenen 1.500TL'nin davalı idarece davacıya ödenmesi gerektiğini karar verdi.

Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube Yönetimi yaptığı açıklamada, bu davanın emekçiler için önemli bir kazanım olacağını belirtti. Bu kararın İdarelerce emekçilere yönelik uygulanan keyfi tutumlara karşı da önleyici olacağını belirten Sendika yönetimi "Ayrıca, bu karar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bu kapsamda kazanılmış ilk dava olma özelliği de taşımaktadır. Hemen hemen tüm işyerlerindeki kamu emekçilerinin karşılaştığı sorunların (görev yeri değişikliği, uygun çalışma ortamı sağlanmaması, müktesebine uygun veya hiç görev verilmemesi, atıl bırakılma, dışlanma, yalnızlaştırılma) psikolojik baskı (mobbing) kapsamında değerlendirilmesi ve manevi zararın karşılanması kararı çok önemli bir karardır. Bununla birlikte, hükmolunan tazminat miktarının uğranılan zararı tam manasıyla karşılamaması nedeniyle kararın bu yönüne Sendikamızca ayrıca itiraz edilecek zararın tam olarak tazmini için girişimde bulunulacaktır" açıklaması yaptı.

İZMİR (DHA)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Büyükşehir, mobbing için 1500 TL tazminat ödeyecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2016 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir, mobbing için 1500 TL tazminat ödeyecek haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:35
Sayfa Başı