"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Büyükşehir mi Keçiören mi

Son günlerde yerel kulislerde Turgut Altınok’un AK Parti’den istifa ettiği iddiaları konuşuluyor.

Telefonla görüştüğüm Altınok istifasını doğruladı. ‘Bundan sonra ne olacak? MHP’ye katılacağınız iddia ediliyor?’ sorusuna, ‘Hayırlısı olsun. Kararımızı verdiğimizde kamuoyuna açıklayacağız’ demekle yetindi.
Bu istifa bir ilişkinin miadı mı yoksa yeni başlayan bir sürecin miladı mı olacak bunu zaman gösterecek.
MHP ile flörtleri sıklaşan Altınok’un, süreci resmileştirmek ve MHP kimliğine dâhil olması için beklenen ilk hamle zaten üyesi bulunduğu AK Parti’den istifası idi. Bu da gerçekleşmiş oldu.
Şimdi ise merak edilen Altınok’un MHP saflarına resmen katılıp katılmayacağı, bir katılım olacaksa bu siyasi nikahın ne zaman kıyılacağı.
Çünkü olası bu katılımın hemen ardından Altınok’un 2014 yerel seçimlerinde oynayacağı rol ve mücadele edeceği mevzi belirlenecek.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı mı?
Yoksa Keçiören Belediye Başkan adaylığı mı?

* * *

Her yerde Gökçek

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bu sıralar ‘her yerde.’ Televizyonlarda Gökçek, twitter’da Gökçek, devam eden Büyük Ankara Festivali’nde Gökçek, AK Parti’nin Ankara’daki programlarında konuşmacı Gökçek...
Mesaisinin kayda değer bir bölümünü Gezi Parkı olaylarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunun doğruluğunu anlatmakla geçiriyor.
Sürecin en aktif savunucuları listesi yapılsa, Gökçek kuşkusuz ilk üç sırada yer alır.
En az televizyondaki açıklamaları kadar twitter’daki tartışmaları ve videolarıyla da gündemden düşmüyor.
Sanki bir belediye başkanı gibi değil, grup başkan vekili ya da Başbakan Yardımcısı gibi çalışıyor Gökçek.
Kimilerine göre kendisine ve partisine zarar veriyor.
Ama basit mantık...
Eğer Gökçek’in açıklamalarından üst düzey bir rahatsızlık olsaydı herhalde konuşmaya devam etmezdi.
Ve son bir not.
Özellikle parti içi ve dışı muhalefetin temel argümanlarından birisi olan Başbakan Erdoğan ile Gökçek’in arasının ‘limoni’ olduğu tezi, önümüzdeki süreçte siyaset borsasının kıymetli kağıtları arasında yer almayacak gibi gözüküyor.

* * *

CHP’de Büyükşehir arayışları

CHP’de yoğun ulusal gündemden arta kalan zamanda en çok kafa yorulan konulardan birisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak kimin gösterileceği.
İstanbul’da bile kafalar Ankara kadar karışık değil. Çünkü Mustafa Sarıgül veya Gürsel Tekin gibi güçlü alternatifler var.
Ankara’da ise şu anda aday adaylığını açıklayan Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç dışında ismi geçen ‘CHP’li yok.
Geçtiğimiz aylarda Mansur Yavaş’la CHP’li bir grubun görüştüğü iddia edilmişti. Yine AK Parti’nin kurucularından eski bakan Abdüllatif Şener’in ismi CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçmişti.
Yavaş konuyla ilgili sessizliğini korusa da böyle bir düşüncenin teklife dönüşmesi halinde pek de sıcak karşılamayacağı iddia ediliyor.
Şener ise CHP iddialarının ‘hayal ürünü’ olduğunu ifade etmişti.
Oluşan tabloda CHP’nin Büyükşehir için ismi geçen iki ismin de partili olmaması ilginç.
Yüksek sesle dillendirilmese de ‘acaba’ denilen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar önceki gün ‘Seçim startını veriyoruz’ diyerek aday gösterilmesi halinde ‘Yenimahalle’ diyerek Büyükşehir kapısını kapattı.
Çankaya için şimdiden onlarca isim ortalara çıkarken Büyükşehir için ortalarda kimselerin görünmemesi hayli düşündürücü.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI