KOCAELİ HABERLERİ

Büyükşehir Meclisi’nde Körfezi Balıklandırma Projesi Görüşülecek

IHA
13.07.2015 - 10:43Son Güncelleme :

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ'NİN TEMMUZ AYI TOPLANTISINDA İZMİT KÖRFEZİ'NİN BALIKLANDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK.

IHA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ve 134 maddenin ele alınacağı Temmuz ayı meclis toplantısında, "İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi" de görüşülecek.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2015 yılı Temmuz ayı toplantısı 14 Temmuz Salı günü saat 18.00’de yapılacak. Fuar içindeki Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun idaresinde gerçekleşecek meclis toplantısında 134 gündem maddesi ele alınacak. Meclis toplantısında İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi de görüşülecek. Proje dahilinde İzmit Körfezi’ne öncelikle levrek ve kalkan balıkları bırakılacak, diğer balık türleri de bunları takip edecek.
Temmuz ayı olağan meclisi 1. birleşiminde konuşulacak ana gündem maddeleri arasında yer alan İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin yaklaşık 1 yıldır ön çalışmaları yapılıyor. İnceleme, toplantı ve çalıştay ile olgunlaştırılan proje, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü tarafından yürütülerek, fizibilite raporu hazırlandı.
2014 yılının Haziran ayında başlayan proje kapsamında ilk olarak İzmit Körfezi ile ilgili bir fizibilite raporu oluşturuldu. Bu raporla birlikte İzmit Körfezi’ndeki balık türlerinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin devamı ve halkın denizden daha fazla istifade etmesi konusunda yapılacak çalışmalara katkı sağlanması planlandı. Proje kapsamında İzmit Körfezi’yle ilgili bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların hepsi bir araya getirildi.
Fizibilite raporuna göre ilk olarak İzmit Körfezi’nde yaşayan mevcut balık türleri ve denizdeki balık stoğu belirlenecek. Körfezdeki balık yumurta ve larvaların belirlenmesinin ardından ilk etapta İzmit Körfezi’ne geçmişte de bu sularda yaşayan levrek ve kalkan balıkları bırakılacak. Körfeze bırakılacak balıklara markalama işlemi yapılacak, böylece ileriki tarihlerde bu balıkların izlenmesi de sağlanacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da büyük önem verdiği İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin hayata geçirilmesi amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülecek madde oylamanın ardından komisyona sevk edilecek. Komisyondaki görüşmelerin ardından maddenin onaylanmak üzere tekrar meclise gönderilmesi bekleniyor. Madde kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile bağlı enstitüler arasında protokol imzalanması ele alınacak. Başkan Karaosmanoğlu’na bu konuda protokol imzalaması için yetki verilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Büyükşehir Meclisi’nde Körfezi Balıklandırma Projesi Görüşülecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir Meclisi’nde Körfezi Balıklandırma Projesi Görüşülecek haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:15
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı